Zagraniczne firmy wycofują się z polskich łupków

Polski rząd nie zrobił na razie nic istotnego w zakresie legislacji wydobycia gazu łupkowego w Polsce – powiedział poseł Mariusz Orion Jędrysek, były wiceminister środowiska i główny geolog kraju.

Wczoraj kolejne dwie zagraniczne firmy poszukujące gazu łupkowego, podjęły decyzję o wycofaniu się z naszego kraju. Chodzi o amerykański koncern Marathon Oil i  kanadyjski Talisman.

Amerykanie swoją decyzję tłumaczą fiaskiem poszukiwań, które nie doprowadziły do odkrycia odpowiednio zasobnych złóż, Kanadyjczycy natomiast względami korporacyjnymi.

Poseł Mariusz Orion Jędrysek podkreśla, że nasze państwo poprzez brak regulacji lub szkodliwe regulacje dotyczące łupków, powoduje że firmy wydobywcze wycofują się.

– Większa wina jest po stronie naszego rządu, który – jak dotychczas – nie zrobił niczego w zakresie legislacji. Dopiero teraz pojawiły się projekty regulacji, które zostały mocno skrytykowane podczas konsultacji społecznych oraz przez firmy naftowe. Wygląda na to, że państwo – nieprzygotowane organizacyjnie i prawnie – już chce wyciągnąć ręce po duże pieniądze. Tego się nie robi. Najpierw trzeba dać powoli się rozwinąć przemysłowi, na to był czas. Byliśmy pierwsi w Europie, teraz jesteśmy już chyba ostatni wśród krajów, które zaczęły się zajmować  łupkami. Państwo poprzez albo brak regulacji, albo bardzo szkodzące projekty dotyczące tej kwestii powoduje, że poważne firmy się wycofują – powiedział poseł Mariusz Orion Jędrysek.

Poseł dodał, że ciągle nie wiemy jaka ilość zasobów gazu łupkowego znajduje się na terenie naszego kraju. Największym hamulcowym badań w tej sprawie jest polski rząd.

– W tej chwili mamy chyba tylko dwa otwory wykonane ze szczelinowanym  poziomem, a potrzebnych jest 300 żeby wiedzieć jakie mamy zasoby w Polsce. To jest ciągle początek badań. A najgorszym hamulcowym jest polski rząd, który nie zrobił niczego żeby te badania mogły być prowadzone w sposób opłacalny z jakaś dobra perspektywą dla firm i dla zapewnienie interesu państwa. Wydano wszystkie koncesje bez zabezpieczenia organizacyjnego i prawnego. Jesteśmy krajem bardzo niewiarygodnym w opinii inwestorów zagranicznych – dodał poseł Mariusz Orion Jędrysek.

 

RIRM  

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl