fot. screen - twitter.com/BoguckiZbigniew

Zachodniopomorskie: Myśliwi wyciągnęli martwe jelenie z jeziora

Myśliwi wyciągnęli dziś siedem martwych jeleni z jeziora we wsi Ścienne (Zachodniopomorskie). To zwierzęta ze stada, pod którym w lutym br. załamał się lód.

„Wiedzieliśmy o tym, że przy roztopach może się zdarzyć wypłynięcie jeleni” – powiedział łowczy z koła łowieckiego „Głowacz”, Arkadiusz Borkowski.

„Procesy fermentacyjne tych zwierząt, które zachodziły głęboko na dnie, czy w lodzie, spowodowały że temperatura ciała urosła i tusza poszła do góry. Dziś ukazało nam się w ten sposób siedem sztuk jeleni; to byki z chmary jeleni, które się potopiły” – dodał.

Jak relacjonował Arkadiusz Borkowski, jelenie zostały wyciągnięte w całości i przewiezione do utylizacji. W akcji brali udział myśliwi, którym pomagali znajomi z WOPR dysponujący specjalistycznym sprzętem, który może się poruszać po lodzie o małej grubości – powiedział Arkadiusz Borkowski.

Martwe jelenie należało wyciągnąć, żeby później nie doszło do żadnych skażeń – podkreślił.

„Myśliwi z koła <<Głowacz>> z własnej nieprzymuszonej inicjatywy, tak jak większość członków naszego zrzeszenia PZŁ, działają z korzyścią dla całego społeczeństwa” – powiedział łowczy krajowy, przewodniczący zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego, Paweł Lisiak.

„Myślę, że to jest powód do dumy. My zawsze, jeśli chodzi o gospodarkę populacjami, czy pomoc społeczeństwu, jesteśmy na straży” – dodał.

Stargardzka prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie jeleni, pod którymi załamał się lód na jeziorze Ińsko. Według prokuratury znamiona przestępstwa związane były ze spłoszeniem jeleni. Grozi za to do 3 lat więzienia.

3 lutego br. po południu pod stadem jeleni załamał się lód na jeziorze we wsi Ścienne. Tego dnia uratowano 15 zwierząt, w akcji uczestniczyli strażacy z PSP i OSP, myśliwi, a także okoliczni mieszkańcy. 19 jeleni zginęło.

PAP

drukuj