fot. https://twitter.com/KWPSPGorzowWlkp

Zachodniopomorskie: Blisko 300 interwencji straży pożarnej w związku z silnym wiatrem

„W województwie zachodniopomorskim strażacy interweniowali 282 razy. Głównie wzywani byli do powalonych przez silny wiatr drzew” – powiedział w czwartek rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie, st. kpt. Tomasz Kubiak.

Blisko 300 razy interweniowali strażacy minionej nocy w województwie zachodniopomorskim. Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem wydane było dla trzynastu powiatów, m.in. białogardzkiego, goleniowskiego, gryfickiego, kamieńskiego czy kołobrzeskiego.

Silny wiatr spowodował utrudnienia w ruchu pociągów w regionie.

„Między Stargardem a Runowem na sieci trakcyjnej, na torach leżą drzewa spoza pasa kolejowego. Wprowadzono komunikację zastępczą: Polregio na odcinku Stargard – Runowo Pomorskie, a przewoźnik Intercity na odcinku Szczecin Główny – Runowo Pomorskie” – poinformował rzecznik prasowy PKP PLK, Bartosz Pietrzykowski.

Jak dodał, „w nocy mieliśmy problemy na linii Wrocław – Szczecin, między Krzywinem Gryfińskim a Chojną. Nasza ekipa już się uporała ze skutkami wichury i wznowiliśmy ruch pociągów po jednym torze”.

Największe porywy wiatr osiągał w pasie nadmorskim.

„Najsilniejszą prędkość wiatru porywy zanotowano nad ranem w Darłowie, tam wiatr osiągnął prędkość 108 km/h, na stacji w Dziwnowie 100km/h. Nieco słabiej wiało w Kołobrzegu i Świnoujściu, najsilniejsze porywy do 80 km/h, a w Szczecinie do 72 km/h” – powiedział w czwartek synoptyk Iinstytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Michał Ogrodnik.

Jak dodał, „w tym momencie w województwie zachodniopomorskim obowiązują dwa ostrzeżenia – drugiego stopnia (powiaty nadmorskie) i pierwszego (pozostałą część województwa). Prędkość wiatru stopniowo będzie słabła, w tym momencie jeszcze w porywach osiąga on jeszcze do 80 km/h”.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do godz. 10.00, a pierwszego do godz. 9.00.

PAP

drukuj