Zachód spiera się ws. przyjmowania imigrantów

W Luksemburgu ministrowie spraw wewnętrznych państw UE rozmawiali na temat rozmieszczenia w unii uchodźców z Syrii i Erytrei. Chodzi o 40 tysięcy ludzi. Polska miałaby przyjąć ponad 2600 osób.

Rząd w Warszawie uważa, że przyjmowanie uchodźców powinno być dobrowolne. Polskiej delegacji przewodniczy wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk.

Kilka dni przed spotkaniem ministrów doszło do poważnego zgrzytu między Włochami a Francją. W weekend francuskie służby nie wpuściły ok. 200 imigrantów. Byli to głównie przybysze z krajów afrykańskich, którzy po dotarciu do Włoch, próbowali dostać się do Francji.

Szef francuskiego MSW twierdzi, że nie chodzi tu o blokadę granicy, a o procedury. Przypomina, że Włosi powinni dopilnować, by wnioski azylowe były  rozpatrywane w kraju wjazdu imigranta.

– Kiedy do Francji przybywają imigranci, którzy przyjechali przez Włochy i tam się zarejestrowali, należy stosować prawo unijne, a to oznacza, że muszą zostać zawróceni do Włoch – zaznaczył Bernard Cazeneuve, minister spraw wewnętrznych Francji.

Tymczasem Włosi domagają się od pozostałych państw solidarności w rozwiązywaniu problemów związanych z napływem imigrantów przez Morze Śródziemne.

– Europa musi się zachowywać jak Europa, bo jedną z naszych zasad jest wolny przepływ ludzi. Wspólna polityki azylowa jest oparta na zasadzie odpowiedzialności i na zasadzie solidarności, które możemy skonfigurować, aby uniknąć politycznego bankructwa Europy – powiedział Angelino Alfano, minister spraw wewnętrznych Włoch.

Te słowa Angelino Alfano, wypowiedziane na spotkaniu w Luksemburgu, spotkały się z natychmiastową reakcją francuskiego szefa MSW. Przekonywał, że odpowiedzialnością powinni wykazać się włoskie władze, dokonując selekcji imigrantów. Uchodźcy, którzy otrzymaliby prawo do azylu, mogliby być przejmowani przez inne kraje UE, aby odciążyć Włochów. W podobnym tonie wypowiada się szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere.

– Jesteśmy również gotowi do stworzenia systemu dystrybucji w Europie, ale podział ten musi być dla tych, którzy mają prawdziwą szansę na pobyt. Pozostali, którzy przybyli ze zrozumiałych względów ekonomicznych, które nie są zgodne z prawem imigracyjnym, powinni pozostać we Włoszech czy Grecji i stamtąd być wysyłani z powrotem do swojego kraju lub regionu – zaznaczył Thomas de Maiziere.

Analizując zjawisko wzmożonego napływu imigrantów, trzeba odpowiedzieć sobie na  pytanie – kto jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy?

– Trzeba postawić pytanie – dlaczego ci ludzie uciekają i kto jest winny temu, że oni muszą uciekać? Bo to nie tylko dlatego, że toczą się tam konflikty plemienne, ale też dlatego, że Europa próbuje wyciągnąć wszystko co się da, surowce naturalne. Winę za biedę w Afryce ponoszą niektóre kraje europejskie, kraje, które eksploatując nie dają nic w zamian – zwraca uwagę ks. Rafał Cyfka ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W nieco innej sytuacji są uchodźcy z Syrii, zwłaszcza chrześcijanie. To nie są  uchodźcy zarobkowi. Opuszczają swój kraj ogarnięty wojną, by ratować swoje życie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl