fot. PAP/Darek Delmanowicz

Za granicą powstają obwody głosowania w wyborach na prezydenta RP

Polacy mieszkający za granicą będą mogli głosować w wyborach prezydenckich w Polsce w ambasadach i konsulatach RP. Ambasady za pośrednictwem mediów społecznościowych zachęcają do rejestrowania się poprzez stronę ewybory.msz.gov.pl bądź telefonicznie, mailowo, pisemnie, ustnie lub faksem.

Jak informuje MSZ, wyborcy za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, będą mogli zagłosować wyłącznie osobiście.

MSZ przypomina zarazem, że 6 kwietnia Sejm uchwalił ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta PR zarządzonych w 2020 r., która obecnie podlega rozpatrzeniu przez Senat. Proces legislacyjny nie został dotąd zakończony. Ustawa ta – w razie jej wejścia w życie – będzie stanowić podstawę prawną do przeprowadzenia wyborów w formie głosowania korespondencyjnego.

Na terytorium USA ustanowiono 10 obwodów wyborczych. Trzy obwody utworzono w Chicago, trzy – w Nowym Jorku, dwa – w Waszyngtonie i po jednym – w Los Angeles i Houston.

10 obwodów do głosowania ustanowiono również na terytorium Wielkiej Brytanii. Zgodnie z opublikowaną przez MSZ listą, trzy obwody będą na terenie ambasady w Londynie, po dwa w wydziale konsularnym ambasady, konsulatach generalnych w Manchesterze i Edynburgu oraz jeden w konsulacie generalnym w Belfaście.

Z kolei w Niemczech MSZ utworzyło 9 obwodów głosowania w majowych wyborach z siedzibami w ambasadzie i wydziale konsularnym w Berlinie, konsulatach generalnych w Hamburgu, Kolonii i Monachium. Zainteresowani mogą wpisać się do spisu wyborców w celu wzięcia udziału w głosowaniu korespondencyjnym – powiedział w środę polski ambasador w Berlinie Andrzej Przyłębski.

„W obecnej sytuacji epidemicznej przeprowadzenie głosowania w formie osobistego oddania głosu w lokalu wyborczym na terytorium Republiki Federalnej Niemiec nie jest możliwe” – podkreślił ambasador. Dodał, że „nie ma jednakże przeszkód, by odbyły się wybory korespondencyjne”.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw zagranicznych, we Francji utworzone zostały cztery obwody głosowania: trzy – w Paryżu (dwa na terenie ambasady i jeden na terenie wydziału konsularnego) oraz jeden na terenie konsulatu generalnego w Lyonie.

W Belgii utworzono trzy obwody głosowania w Brukseli: na terenie ambasady, jej wydziału konsularnego i stałego przedstawicielstwa RP przy UE.

W placówkach dyplomatycznych we Włoszech nie powstały jeszcze obwody w wyborach prezydenta RP. Rozpoczęto działania w tej sprawie.

Jak dowiaduje się PAP, w obecnej sytuacji epidemicznej we Włoszech, gdzie od stycznia panuje stan kryzysowy, na przeprowadzenie wyborów muszą wydać zgodę ich władze jako państwa przyjmującego. Wynika to z kwestii bezpieczeństwa.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl