Z udziałem polskiego premiera trwa szczyt UE ws. Brexitu

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w szczycie UE w Brukseli, gdzie szefowie państw i rządów „27”, wraz z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, mają zatwierdzić negocjowane przez wiele miesięcy porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

W piątek szef polskiego rządu rozmawiał telefonicznie o Brexicie z brytyjską premier. Jak zaznaczył we wpisie w mediach społecznościowych, Polska „zawsze opowiadała się za mądrym kompromisem” w sprawie Brexitu. Mateusz Morawiecki określił umowę, która ma zostać podpisana w niedzielę, jako „najlepsze porozumienie, jakie można było osiągnąć”.

Z kolei jak przekazała PAP rzecznik rządu Joanna Kopcińska, premier zapewniał szefową brytyjskiego rządu, że Wielka Brytania w przyszłości będzie mogła liczyć na wsparcie polskiego rządu. Ponadto – jak podkreśliła Joanna Kopcińska – w stosunkach dwustronnych Polska i Wielka Brytania po Brexicie „pozostaną bardzo bliskimi sojusznikami”.

Przywódcy państw i rządów unijnej „27” spotkają się dziś, by zatwierdzić umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE i deklarację polityczną o przyszłych stosunkach między obu stronami.

Bruksela i Londyn w czwartek ogłosiły uzgodnienie deklaracji politycznej w sprawie przyszłych relacji po Brexicie. Wraz z umową dotyczącą wyjścia ma być ona zaaprobowana przez przywódców 27 państw członkowskich podczas niedzielnego szczytu w belgijskiej stolicy.

Do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE ma dojść 29 marca 2019 r. i do tego czasu umowa w sprawie Brexitu powinna zostać zaaprobowana przez obie strony.

PAP/RIRM

drukuj