fot. Monika Tomaszek

Z. Kaliszuk o projekcie ustawy Trzeciej Drogi ws. liberalizacji dostępu do tzw. aborcji: Apelujemy do prezydenta, żeby nie podpisywał tej ustawy i w trybie kontroli prewencyjnej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego

Na stronie www.proelio.pl można podpisać się pod apelem „NIE dla legalizacji aborcji eugenicznej i zmuszania szpitali do zabijania dzieci” (…). Apelujemy również do prezydenta, żeby nie podpisywał tej ustawy i w trybie kontroli prewencyjnej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Zbigniew Kaliszuk, wiceprezes Fundacji Grupa Proelio, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Trzecia Droga złożyła w Sejmie projekt ustawy, który przywraca możliwość dokonania tzw. aborcji na podstawie wystąpienia prawdopodobieństwa wady rozwojowej u dziecka.

Trzecia Droga zaproponowała powrót do okrutnej rzeczywistości, która funkcjonowała do 2020 r., czyli do czasu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego, kiedy można było zabijać nienarodzone dzieci na podstawie podejrzenia wady rozwojowej. Co roku zabijanych było ponad 1 tys. dzieci, z czego 40 proc. to były dzieci z Zespołem Downa. Były też zabijane inne dzieci z wadami rozwojowymi, takimi jak rozszczep kręgosłupa czy Zespól Turnera – mówił Zbigniew Kaliszuk.

W projekcie pojawia się zapis dotyczący tego, że minister zdrowia ma określić, jak mają być interpretowane procedury aborcyjne.

Jest tam wprost stwierdzone, że szczególnie trzeba uwzględnić zdrowie psychiczne kobiet. To jest coś, przed czym bardzo przestrzegamy. Rządzącym chodzi o to, żeby pozwalać na dokonywanie aborcji na podstawie takiej przesłanki (…). Wiemy z doświadczenia krajów zachodnich, takich jak Wielka Brytania, gdzie teoretycznie nie obowiązuje aborcja na życzenie, ale na podstawie przesłanki o zagrożeniu zdrowia psychicznego od wielu lat wykonywanych jest ponad 200 tys. aborcji rocznie. Trzecia Droga chce zobligować wszystkie placówki medyczne, które mają kontrakt z NFZ i świadczą opiekę nad kobietami w ciąży do tego, żeby były zmuszone dokonywać aborcji albo żeby wynajęły jakiegoś podwykonawcę, który zabije dziecko. Szantażem finansowym próbuje się zmuszać szpitale i inne placówki medyczne do tego, żeby zabijały dzieci – zauważył wiceprezes Fundacji Grupa Proelio.

Projekt Trzeciej Drogi jest sprzeczny z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., który stwierdził, że dzieciom z wadami rozwojowymi przysługuje prawo do życia.

Konstytucja RP gwarantuje prawo do życia. Projekt łamie wyrok Trybunału Konstytucyjnego i konstytucję (…), narusza również konstytucyjną wolność sumienia gwarantowaną art. 53 konstytucji (…). Ostatnie miesiące pokazały, że obecna władza z prawem się nie liczy i tam, gdzie jest im wygodnie, to je ignoruje – zaznaczył wiceprezes Fundacji Grupa Proelio.

Koalicja rządząca złożyła w Sejmie cztery projekty dotyczące zabijania nienarodzonych dzieci.

Dwa projekty zostały złożone przez Lewicę, jeden przez Koalicję Obywatelską i jeden przez Trzecią Drogę – mówił gość audycji „Aktualności dnia”.

Na stronie www.proelio.pl można podpisać się pod apelem „NIE dla legalizacji aborcji eugenicznej i zmuszania szpitali do zabijania dzieci” – zachęcał wiceprezes Fundacji Grupa Proelio.

Apelujemy również do prezydenta, żeby nie podpisywał tej ustawy i w trybie kontroli prewencyjnej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego –  podkreślił Zbigniew Kaliszuk.

Projekty dotyczące zabijania dzieci nie są jedynymi szkodliwymi inicjatywami podejmowanymi przez koalicję rządzącą. W ostatnim czasie Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego, która przewiduje dostępność bez recepty pigułki „dzień po”.

– Te pigułki mogą działać w sposób wczesnoporonny. W przypadku jeśli dojdzie do zapłodnienia, utrudniają zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy. Bulwersujące jest to, żeby pozwolić nieletnim na korzystanie z tych pigułek. To promowanie przedwczesnego współżycia seksualnego (…). Powinniśmy zachęcać młodzież do tego, żeby zachowywała wstrzemięźliwość seksualną (…). Rolą odpowiedzianych rodziców – ale też i polityków tworzących prawo, odpowiedzialnych za edukację w szkołach – powinno być to, żeby promować postawy właściwe – akcentował wiceprezes Fundacji Grupa Proelio.

Cała rozmowa ze Zbigniewem Kaliszukiem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj