uczestnicy Rajdu katyńskiego przy pomniku pamięci Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej. fot. PAP/Rafał Guz

XXII Międzynarodowy Rajd Katyński dobiegł końca

W Drohiczynie zakończył się XXII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński im. Komandora Wiktora Węgrzyna. Motocykliści pokonali łącznie około sześć tysięcy kilometrów.

Drohiczyn stanowił ostatni punkt ma mapie XXII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

– Rajd był przepiękny, pogoda była fantastyczna – stwierdziła Katarzyna, uczestnik Rajdu.

Jak mówiła, fantastyczni byli też ludzie biorący udział w wydarzeniu.

– Pielgrzymka, rekolekcje, lekcja historii, lekcja geografii, lekcja polskiego, lekcja patriotyzmu – tak podsumował tegoroczny Rajd Katyński Grzegorz, inny z uczestników.

Pan Grzegorz w drogę wyruszył ze swoim jedenastoletnim synem Ignacym.

– Zwiedzaliśmy różne miejsca historyczne związane z Polską, spotykaliśmy Polaków za granicą. Odwiedzaliśmy różne pomniki, byliśmy pod Kircholmem – tam, gdzie była bitwa – mówił chłopiec.

W trasę wyruszyło łącznie 80 osób.

– Rajd składał się z trasy głównej, która przebiegała na południe Europy oraz Rajdu Ponary, gdzie jechało 25 osób. Łącznie 80 motocyklistów – powiedział Michał Szeliga, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Zaznaczył, że Rajd ma jeden cel.

– Pokazywać wszędzie tam, gdzie pojedziemy, że kochamy nasz kraj, chcemy o nim mówić, podkreślać historię  i osoby, które są związane m.in. z Kresami – zwrócił uwagę.

Niestety trwająca wojna na Ukrainie zmusiła uczestników Rajdu do zmiany planów.

– Nie było nam dane wyjechać na wschód w miejsca związane ze zbrodnią katyńską – oznajmił komandor Rajdu Bronisław Biel.

Trasa  tegorocznego przejazdu przebiegała m.in. przez Wiedeń, Bukareszt, Wilno i Rygę. Część motocyklistów pojechała na Ukrainę, do Kamieńca Podolskiego. Motocykliści odwiedzili też [cmentarz wojenny w Bykowni], [Hutę Pieniacką]czy [Cmentarz Orląt we Lwowie].

Jak podkreślał wiceprezes stowarzyszenia, Grzegorz Gajewski, Rajd to wyjątkowa wspólnota.

– Wszystkich nas jednoczy idea, która została przekazana przez śp. komandora Wiktora Węgrzyna: „Kocham Polskę! I ty ją kochaj!” – wskazał.

Uczestnikom Rajdu dziękował w czasie uroczystej niedzielnej Mszy św. polowej ks. bp Tadeusz Pikus, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

– Wyrażamy wdzięczność za ich patriotyzm i sławienie pamięci o polskich bohaterach zamordowanych w obozach sowieckich oraz za nawiedzenie innych miejsc chwały – mówił duchowny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TV Trwam i Radio Maryja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl