fot. flickr.com

XIV Podlaskie Święto Chleba

Na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbędzie się Podlaskie Święto Chleba. Tegoroczne uroczystości rozpoczną się tradycyjnie Mszą Świętą o godzinie 10:00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.

Następnie uczestnicy będą mogli zobaczyć przejazd zaprzęgów konnych z kościoła do Muzeum Rolnictwa. Po południu odbędzie się kolejno uroczyste otwarcie XIV Podlaskiego Święta Chleba, parada zabytkowych ciągników oraz pokaz święcenia zwierząt.

Podczas ceremonii dożynkowej będzie miał miejsce wyjazd orszaku żniwnego. Pokazy żniwne zawierać będą wyjście w pole, żęcie sierpem, koszenie kosą i odpoczynek „oborywanie przepiórki”.
Tuż po pokazach uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentację białoruskich obrzędów dożynkowych.

Ponadto w trakcie imprezy odbędzie się  m.in. młócenie zboża młocarnią napędzaną lokomobilą parową, przemarsz orszaku dożynkowego z pola do dworku z Kiersnowa, następnie przekazanie wieńca dożynkowego starostom i na koniec wręczenie pucharów za najciekawsze stoisko piekarnicze.

Po dożynkach odbędzie się pięć koncertów w tym występ gwiazdy wieczoru. Będzie to legendarna kapela rockowa Budka Suflera.

Co roku na  to wydarzenie przybywa ponad 20 tysięcy widzów. Przedsięwzięcie zrzesza piekarzy, cukierników, młynarzy, handlowców i rolników, którzy promują swoje wyroby.

Podlaskie Święto Chleba jest doskonałym pomysłem na edukację wszystkich zainteresowanych dawną wiejską kulturą Podlasia. Warto tu także przyjechać chociażby po to, aby zobaczyć i spróbować niesamowitych ilości smakołyków cukierniczych i wyrobów piekarniczych, a także zdegustować na licznych stoiskach podlaskie jadło regionalne.

program

Kliknij, aby powiększyć

www.muzeumrolnictwa.pl/RIRM

drukuj