fot. PAP/Wojtek Jargiło

Wzrost wydatków na obronność

Rosną wydatki na obronność. W 2023 roku Polska przeznaczy na ten cel około 130 miliardów złotych.

Społeczność międzynarodowa stawia dziś sobie pytanie: Jak daleko jest w stanie posunąć się Władimir Putin w swoich zbrodniczych planach? Dziś prezydent Rosji podpisał ustawę, która przewiduje kary do 10 lat więzienia za dezercję i poddanie się. Rosjanie nie garną się bowiem do walki. Tysiące rosyjskich mężczyzn ucieka z kraju przed mobilizacją wojskową, którą Putin ogłosił w środę. Dlatego tak ważne jest wzmacnianie naszego bezpieczeństwa.

Mamy środki na to, aby wzmocnić naszą obronę – już trwają zakupy, rozbudowa armii – zauważył Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Jak mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości w Oleśnicy, w 2023 roku Polska przeznaczy na obronność około 130 mld złotych. Polska armia musi być oparta o najnowocześniejsze technologie, musi być skuteczna – podkreślał premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu odwiedził w sobotę PZL w Świdniku, które zajmują się produkcją samolotów i śmigłowców.

Dla naszych poprzedników sprawy bezpieczeństwa były trzeciorzędne. Tak naprawdę budżet na sprawy obronne był w stagnacji, nie rósł wystarczająco mocno. Rozformowywano różne jednostki wojskowe, a kilka dni temu na poligonie Nowej Dębie żołnierze i oficerowie przypomnieli mi, ile kilometrów kwadratowych poligonów PO wyprzedała – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że rząd PiS potroił wydatki na obronność. Jest to możliwe – jak mówił – dzięki naprawie finansów publicznych. Rząd kupuje nowoczesne uzbrojenie za granicą, ale też stawia na polskie zakłady zbrojeniowe. Rośnie także liczba żołnierzy. Od 2015 r. liczba żołnierzy w Siłach Zbrojnych RP wzrosła z 95 tys. do ponad 140 tysięcy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl