Wzrost dziecka zadecyduje o użyciu fotelika bezpieczeństwa

Przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa nie będzie zależeć od wieku, a od wzrostu zdecydował Sejm.

Projekt zezwala na przewożenie dzieci bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa.

Obecnie każde dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, musi znajdować się w foteliku.

Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy w Warszawie krytycznie ocenia rządowy pomysł.

Nowoczesne samochody są wyposażone już w pewne systemy, które być może każą zmieniać te przepisy. Natomiast prawda jest taka, że statystyczny Polak jeździ samochodem 12-letnim. Tutaj więc dzieci powinny być przede wszystkim objęte podstawową ochroną. Każdy przepis który wprowadza pewną interpretację tego przepisu, że można sobie jeździć już bez tego podstawowego dla takich dzieci oprzyrządowania jakim jest to krzesełko, czy fotelik są moim zdaniem jakimś błędem – powiedział Kuba Bielak.

Zmiana ma na celu dostosowanie polskiego prawo do dyrektywy Unii Europejskiej dotyczących stosowania w autach pasów bezpieczeństwa. Obecnie za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl