fot. PAP/Tytus Żmijewski

Wzrasta poziom zatrudnienia w przedsiębiorstwach

W styczniu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,3 proc. niż rok wcześniej – podał GUS. Tak dużego wzrostu nie było od lat. W całym 2015 r. wzrost wyniósł ok. 1,2 proc. W pierwszym miesiącu tego roku zatrudnienie znalazło 5,7 mln osób.

Również wynikiem lepszym od oczekiwań okazało się przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Było wyższe w minionym miesiącu o 4 proc. i wyniosło niecałe 4 102 zł.

Ekonomista i poseł Janusz Szewczak, z sejmowej Komisji Finansów, bardzo ostrożnie podchodzi do tak optymistycznych danych, zwracając uwagę, że nie odpowiadają one jeszcze statystykom w innych państwach UE.

– Zmiany przepisów prawnych w zakresie pewnego podniesienia minimum godzinowego, oskładkowania umów-zleceń – to wszystko ma wpływ na statystyczny wynik wzrostu zatrudnienia. Na pewno również większa aktywność grup zawodowych, które kończą szkoły. Są pewne sygnały pozytywne, ale nadal nie jest to dzisiaj rynek pracownika. Zwłaszcza osobom po 50-tym roku życia nie jest łatwo znaleźć pracę, a wile młodych osób, które są zatrudniane, niestety otrzymuje skandalicznie niskie wynagrodzenia – podkreśla Janusz Szewczak.

Od początku roku weszła w życie, m.in. nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Wprowadziła ona obowiązek odprowadzania składek do ZUS-u od wszystkich umów–zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia. W ten sposób część zleceń stała się konkurencyjna dla pracodawców w porównaniu z umowami o pracę.

RIRM

drukuj