PAP/Adam Warżawa

Wyzwania przed polską gospodarką morską

W przeddzień 99. rocznicy zaślubin Polski z Morzem na Politechnice Gdańskiej już po raz siódmy odbył się Konwent Morski. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, środowisk gospodarczych i naukowych.

Konwent Morski to spotkanie poświęcone gospodarce morskiej i związanym z nią zagadnieniom.

– Zadań jest nie tylko bardzo dużo, ale coraz więcej. Zadania są ogromne na każdym polu, które jest związane z wodą, morzem – wskazał Zbigniew Wysocki, honorowy przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Morskiego Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego.

Konwent wspiera swoim działaniem Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opiniując kierunki działań resortu, a także przedkłada projekty, założenia i koncepcje rozwoju.

– Aby wytyczyć następne cele, które ma gospodarka, aby Polska została przywrócona morzu – mówił Łukasz Gojke, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiego Gospodarczego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że gospodarka morska to jeden z priorytetów rządu Zjednoczonej Prawicy.

– Będziemy dalej pracować na rzecz Gdańska, na rzecz przemysłu stoczniowego i całej gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i po to, żeby rozwijała się Polska – akcentował Stanisław Karczewski.

W tym roku głównym tematem obrad była sytuacja polskich stoczni, które dla rządu mają szczególne znaczenie – podkreślił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– W ramach przedsięwzięć państwowych, stoczni, które stanowią dla nas niezwykle istotną wartość, są podstawą rozwoju nie tylko technicznego, ale technologicznego, mają być kierunkiem reindustrializacji państwa, mają być elementem innowacyjności – zaznaczył szef resortu.

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski zwrócił uwagę, iż przemysł stoczniowy powinien być jedną z najważniejszych gałęzi polskiego przemysłu.

– To, że tutaj jestem, że reprezentuję prezydenta Andrzeja Dudę, to dowód na to, jak ważny jest przemysł stoczniowy, jak ważny jest przemysł morski, jak ważne jest to, abyśmy ten przemysł i tą gałąź naszej gospodarki rozwijali dla naszej przyszłości – mówił prezydencki minister.

I takie działania podejmujemy – zapewnił minister Marek Gróbarczyk. Jak mówił, ten rok ma być rokiem przemysłu stoczniowego.

– Wszelkiego rodzaju inwestycje, działania, jak również zamierzone budowy powinny rozpocząć się w tym roku – oznajmił szef resortu.

W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera umowa o współpracy, wspólnym kontraktowaniu statków i wymianie kadr pomiędzy Stocznią Gdańską a Szczecińską. Te działania – jak wskazał Karol Guzikiewicz, radny sejmiku województwa pomorskiego i wiceprzewodniczący „Solidarności” Stoczni Gdańskiej, mają doprowadzić do budowy promów dla Polski.

– Ci, którzy atakują dzisiaj ministra Górbarczyka, że promów nie zbuduje – ja Państwu gwarantuję: na pewno Szczecin z Gdańskiem zbuduje promy dla Polski – podkreślił Karol Guzikiewicz.

VII Konwent Morski odbył się w przeddzień 99. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Uroczystości rocznicowe odbędą się w niedzielę w Pucku. To tu 10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl