Fot. PAP

Wyznaczono kolejny termin badań gen. Jaruzelskiego

Na 18. listopada wyznaczono kolejny termin zarządzonych przez sąd badań gen. Wojciecha Jaruzelskiego, które mają ustalić czy może być on sądzony za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. i masakrę robotników Wybrzeża w 1970 r.

14 października nie doszło do zleconych przez sąd badań lekarskich gen. Jaruzelskiego, gdyż poinformował on, że uniemożliwiają to „aktualne zalecenia lekarskie”. Sąd zwrócił się do wtedy do biegłych o wyznaczenie nowego terminu badań.

W lipcu SO postanowił, aby biegli po przeprowadzeniu badań 90-letniego Jaruzelskiego orzekli, czy stan jego zdrowia pozwala na sądzenie go.

Katowicki IPN – który oskarżał w sprawie stanu wojennego – wystąpił do sądu, aby zlecił weryfikację poprzednich opinii, zgodnie z którymi Jaruzelski nie może uczestniczyć w procesach sądowych ze względu na stan zdrowia.

Wniosek w tej sprawie został skierowany po obchodach 90. urodzin generała w warszawskim hotelu z udziałem jubilata. Jaruzelski zapewniał w lipcu, że wróci na ławę oskarżonych, jeśli lekarze uznają to za możliwe.

 

RIRM

drukuj