Wystawa uzbrojenia i walki rycerskie pod Grunwaldem

Otwarcie wystawy europejskiego uzbrojenia z XVI-XVII wieku i turniej rycerski pomiędzy reprezentacjami Polski i Rosji będą głównymi atrakcjami sobotniej Nocy Muzeów na polach Grunwaldu (woj. warmińsko-mazurskie).

Jak poinformował PAP dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej, nowa wystawa prezentuje repliki historycznych zbroi i broni. Są to zbroje płytowe pochodzące z wielu krajów Europy, w tym husarskie, kirasjerskie i arkebuzerskie. Uzupełnieniem kolekcji sztuki płatnerskiej są miecze, szable i inna broń biała oraz XVII-wieczne muszkiety.

Wszystkie te eksponaty zostały wykonane w pracowni Siergieja Nurmatowa z Białorusi, który jest uważany za jednego z najlepszych współczesnych płatnerzy, zajmujących się odtwarzaniem historycznego uzbrojenia. Wykonanie każdej repliki odbywa się tradycyjnymi metodami i jest poprzedzone wnikliwymi studiami źródłowymi.

W sobotę wieczorem pod Grunwaldem odbędzie się również gala profesjonalnych walk rycerskich, podczas której zmierzą się reprezentacje Polski i Rosji. Według dyr. Dreja, wezmą w niej udział czołowi zawodnicy z obu krajów, w tym Robert i Krzysztof Szateccy, którzy są wicemistrzami świata walk rycerskich federacji HMB (Historical Medieval Battle).

Podczas walk na tego typu galach obowiązuje zasada „pełnego kontaktu”, co oznacza, że zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Zwykle też mogą nie tylko zadawać ciosy mieczem, ale też używać technik zapaśniczych czy kopnięć, żeby uzyskać przewagę nad przeciwnikiem.

W ramach sobotniej Nocy Muzeów na Polach Grunwaldu tamtejsze muzeum można zwiedzać z przewodnikiem od godz. 18.00. Po otwarciu wystawy uzbrojenia zaplanowano gry rycerskie i plebejskie. Potem odbędzie gala walk, a po niej przemarsz z pochodniami oraz pokaz tańca z ogniem. Przed północą zwiedzający będą mogli jeszcze uczestniczyć we wspólnym ognisku.

PAP/RIRM

drukuj