Wystawa o rodzinie Ulmów w Sejmie

W Sejmie można oglądać wystawę poświęconą rodzinie Ulmów, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali Żydów. Ekspozycja ma związek z 73. rocznicą zamordowania rodziny przez Niemców.

Wystawa „Samarytanie z Marek” składa się z fotografii, dokumentów oraz pamiątek, jakie pozostały po rodzinie Ulmów.

24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali 6 dzieci Ulmów, ojca rodziny Józefa oraz jego żonę Wiktorię, która była wtedy w ostatnim miesiącu ciąży. Niemcy zabili też ośmioro Żydów, ukrywanych przez polską rodzinę.

Wystawę Instytutu Pamięci Narodowej w Sejmie można oglądać z inicjatywy posła Prawa i Sprawiedliwości Kazimierza Gołojucha.

– To jest zadanie nas wszystkich i między innymi moje, żeby na terenie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pokazywać osoby szczególnie zasłużone dla Polski. Tę wystawę, pokazującą rodzinę Ulmów z Markowej, chciałem wyeksponować w Sejmie, żeby pokazać ich heroizm. Oni, przechowując Żydów i narażając się na niebezpieczeństwo i śmierć, podali rękę bliźnim. Oddali za nich życie, po to, żeby im pomóc – wskazywał poseł Kazimierz Gołojuch.

W 1995 r. Józefowi i Wiktorii Ulmom nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

17 marca 2016 r. otwarte zostało w Markowej pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło ich imię. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny całej rodziny.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl