fot. PAP/Andrzej Jackowski

Polscy bohaterzy usunięci z Muzeum II WŚ w Gdańsku. Zlikwidowano rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodzinę Ulmów

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterzy. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Dr Karol Nawrocki zwiedzał dziś Muzeum wraz z dr. Markiem Szymaniakiem i dr. Tomaszem Szturą. Przyznał, że to, co zobaczyli na wystawie głównej – jest szokujące.

– W miejscu, gdzie było wspomnienie bł. rodziny Ulmów jest czarna dziura. Czarna ściana zamiast pamięci o tych, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.  Z wystawy głównej nowa dyrekcja usunęła także rtm. Witolda Pileckiego i św. o. Maksymiliana Kolbe (…). Tego typu zachowania nie zostaną zapomniane przez Polskę. Wycinanie o. Kolbe, rtm. Pileckiego i rodziny Ulmów będą głęboko w naszej pamięci. Nowa dyrekcja mówi, że jest to „szantaż patriotyczny”, mający doprowadzić do tego, że te wielkie postacie pozostaną na wystawie, a oni temu szantażowi nie ulegną. Tak, patriotyzm jest ważną cechą dla każdego urzędnika państwowego. To, co zrobiła nowa dyrekcja jest także wbrew badaniom historycznym i  świadomości Polaków o historii XX wieku, jest nieprzyzwoite. Panie dyrektorze Wnuk [Rafał Wnuk – p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku], Polacy nie zapomną panu tego, że w nocy z 24 na 25 czerwca podniósł pan rękę na św. ojca Maksymiliana Kolbe, Rodzinę Ulmów i rtm. Pileckiegowskazał prezes IPN.

 

 

radiomaryja.pl

drukuj