Wystawa o rodzinie Ulmów prezentowana w Kanadzie

Wystawa o rodzinie Ulmów, zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom, jest prezentowana w Kanadzie. Można ją obejrzeć do 24 października na Uniwersytecie Ottawskim.

Autorem wystawy jest Mateusz Szpytma z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa, po raz pierwszy zaprezentowana została w Warszawie następnie w wielu miejscach w Polsce oraz w Monachium.

Wystawa „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom” będzie częścią tegorocznego Miesiąca Edukacji o Holokauście w Ottawie.

– Wystawa składa się z 20 plansz. Na każdej z niej jest przedstawiony aspekt z życia rodziny Ulmów, wioski Markowy, z którą byli związani. Zaczynamy od opisu wsi i później całej rodziny. Pokazane są zdjęcia ich i ich dzieci, ich działalność społeczna, opisana jest także społeczność żydowska, jak funkcjonowała pamięć przed wojną i w czasie wojny w Markowej. Ostatnie plansze pokazują pamięć o rodzinie Ulmów, a wiec pomnik, który będzie postawiony ku ich pamięci w 2004 roku, nadanie imienia szkole rodziny Ulmów oraz budowa muzeum Polaków na podkarpaciu, która właśnie ruszyła – powiedział  Mateusz Szpytma.

24 marca 1944 roku w Markowej w woj. podkarpackim niemieccy żandarmi zamordowali za ukrywanie Żydów Józefa Ulmę, jego będącą w ostatnim miesiącu ciąży żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Zamordowali także ośmioro ukrywających się Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów.

Za swoją postawę Ulmowie zostali uhonorowani medalami „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. W sierpniu 2003 r. rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym ich proces beatyfikacyjny.

Pamięć ludzka szybko się zaciera, deformuje, a dodatkowo w niewielkim stopniu dociera do młodego pokolenia, dlatego musimy utrwalać i przekazywać – powiedział Mateusz Szpytma.

– Chcemy pokazać społeczności kanadyjskiej, za pośrednictwem Ulmów, pozytywne postawy Polaków podczas II wojny światowej. Bardzo wiele się mówi o Polakach na zachodniej półkuli, te stereotypy są często negatywne. Chcemy pokazać jak trudne były warunki w czasie II wojny światowej, że w Polsce w porównaniu z innymi krajami zachodniej Europy groziła kara śmierci za ukrywanie Żydów. Pomimo tego, że bardzo wielu Polaków zdecydowało się pomóc żydom jedną z takich rodzin najbardziej znaną jest rodzina Ulmów, która straciła życie. To jest rodzina która obecnie jest znana nie tylko w Polsce, ale i za granicą, bardzo wielu Izraelczyków przyjeżdża do Polski. Została ona zauważona także przez Kościół katolicki – dodał Mateusz Szpytma.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl