Wysłuchanie ws. Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej

Polscy europosłowie będą dziś zabiegać o wzmocnienie instytucji Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Okazją jest posiedzenie Komisji ds. Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego, na którym przed godziną rozpoczęło się wysłuchanie publiczne w tej sprawie.

To ważne, zwłaszcza dla największej z inicjatyw „Jeden z nas” ws. działań prawnych na rzecz ochrony życia nienarodzonych, którą poparły 2 mln osób.

Europoseł Kazimierz Ujazdowski mówi, że prawo obywateli musi być realne, a nie fikcyjne.

Będziemy się starać, by posłowie o wrażliwości chrześcijańskiej odblokowali pracę nad inicjatywą One of Us „Jeden z nas”. Dobrą okazją do tego jest wysłuchanie publiczne tej instytucji, jaką jest Europejska Inicjatywa Obywatelska. Będą przedstawiciele komitetu „Jeden z nas” ze wszystkich krajów, które brały udział w tej inicjatywie. Będzie też co najmniej kilku posłów, którzy uznają tę sprawę za niezwykle ważną – powiedział europoseł Kazimierz Ujazdowski.

Instytucję Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej wprowadził traktat lizboński. Na jej podstawie grupa co najmniej miliona obywateli może zwrócić się do Komisji Europejskiej o podjęcie działań prawnych.

RIRM

drukuj