W PE spotkanie ws. nowego funduszu rybackiego na lata 2014-20

Porozumienie ws. nowego funduszu rybackiego na lata 2014-2020 będzie głównym zagadnieniem dzisiejszego spotkania w Parlamencie Europejskim. Uczestniczyć w nim będzie minister Stanisław Kalemba, spotka się on na debacie z 10 ministrami UE ws. Wspólnej Polityki Rolnej, poświęconej rybołówstwu.

– Ten fundusz wydaje się dla nas bardzo obiecujący, ponieważ zawiera w swoich ogólnych ramach możliwość modernizacji floty, wymiany silników, wsparcia dla rybaków wchodzących w zawód, przekazywania zastępowalności pokoleniowej czyli przekazywania swoich rodzinnych interesów, w związku z tym, możliwość uzyskiwania środków finansowych na kontynuowanie działalności stricte rybackiej – powiedział europoseł Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej.

Przy ogromnym sprzeciwie grupy zielonych, udało się uzyskać zgodę większości grup parlamentarnych na unijne wsparcie dla rybaków. Fundusze UE – w ramach funduszy: rybackiego i morskiego – będzie można teraz przeznaczyć także na modernizację i rozwój polskiej floty. Jednak dotychczasowe działania rządu Donalda Tuska pokazują, że nie przyjdzie to łatwo – dodaje europoseł.

– Trzeba przypomnieć, że polskie kutry rybackie są przestarzałe, nieprzystające do obecnych; średnia wieku polskich kutrów to 45 lat. Dzisiaj została stworzona przez Unię Europejską taka możliwość, aby wesprzeć własną flotę. Po ostatnich latach można przypuszczać, że taka decyzja z trudem będzie podjęta przez rząd Donald Tuska, który jest nastawiony przede wszystkim na likwidację polskiego rybołówstwa i polskiej gospodarki morskiej. W żaden sposób nie będzie można zgodzić się z jego twierdzeniem, że tak każe Unia. Unia Europejska dzisiaj otwarła się na rybołówstwo i polski rząd ma możliwość wspierania polskich rybaków – akcentuje europoseł Marek Gróbarczyk.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl