Wyniki kontroli PIP dotyczące handlu 15 sierpnia – za miesiąc

Wyniki kontroli przestrzegania zakazu pracy w święto, przeprowadzonej 15 sierpnia, Państwowa Inspekcja Pracy przedstawi najwcześniej za miesiąc – poinformowała rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska.

W poniedziałek na terenie całego kraju, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbywały się kontrole Państwowej Inspekcji Pracy ws. przestrzegania zasad dotyczących zakazu pracy w święto. Na konferencji 4 sierpnia zastępca Głównego Inspektora Pracy Zbigniew Ryfka informował, że w każdym z okręgów przeprowadzonych zostanie minimum 15 kontroli.

– Zapowiadaliśmy szczegółowe i bardziej kompleksowe kontrole i to będzie wymagało trochę czasu, żeby wyniki tych kontroli spłynęły do centrali Państwowej Inspekcji Pracy” – wyjaśniła Rutkowska.

Podkreśliła, że konkretna data przedstawienia wyników kontroli nie jest jeszcze znana, jednak nie będzie to wcześniej niż w połowie września.

Rzecznik przypomniała, że kontrole dotyczyły m.in. przygotowania do pracy pod kątem badań lekarskich i szkoleń z zakresu BHP, a także tego, czy wypłacane jest wynagrodzenie. PIP sprawdzała też legalność zatrudnienia.

PIP podała, że podczas kontroli w tym roku inspektorzy pracy stwierdzili do tej pory 96 przypadków złamania zakazu pracy w handlu w święta wobec ponad 300 pracowników. W 2015 r. podczas całego roku skontrolowano 727 placówek i ujawniono 158 takich przypadków złamania prawa (21 proc.). 52 pracodawców ukaranych zostało mandatami, a sprawy wobec 11 z nich trafiły do sądu.

Zakaz pracy w święta obowiązuje od października 2007 r. i dotyczy wszelkich prac wykonywanych w placówkach handlowych. PIP przypomina, że przepisy nie zakazują zamykania sklepów, bo mogą w nich pracować wtedy ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.

Za złamanie przepisów można dostać mandat – od 1 tys. do 2 tys. zł, – gdy sprawa powtarza się, to do 5 tys. zł. Inspektor może też skierować sprawę do sądu – wtedy maksymalna grzywna wynosi 30 tys. zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl