fot. produkty-regionalne.eu

Zakopane: zakończyły się 7. Europejskie Targi Produktów Regionalnych

Portugalskie dżemy, rumuńska bryndza,, węgierskie wędliny, austriackie wina – to tylko niektóre specjały, jakich skosztować mogli goście 7. Europejskich Targów Produktów Regionalnych, które w Zakopanem trwały od czwartku i zakończyły się w poniedziałek.

Łącznie podczas imprezy na Dolnej Równi Krupowej swoją żywność zaprezentowało 90 wystawców głównie z krajów Unii Europejskiej. Producenci chwalili się wyrobami tradycyjnymi, bez konserwantów, na ogół niedostępnymi w zwykłych dyskontach spożywczych.

To była udana edycja. Jak co roku targi żywności cieszyły się zainteresowaniem, zwłaszcza wśród turystów – powiedziała Ewa Czamańska z Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.

Podczas targów można było skosztować rumuńskiej bryndzy, portugalskich dżemów i miodów, węgierskich wędlin czy austriackiego wina. Była także ukraińska chałwa słonecznikowa, słowackie piwa regionalne i wiele innych rarytasów.

W programie znalazły się też prezentacje rękodzieła – swoje stoiska mieli rękodzielnicy m.in. z Białorusi i Ukrainy. Goście targów mogli też obejrzeć pokazy sztuki snycerskiej, prezentację haftu łowickiego i kowalstwa artystycznego.

Nie zabrakło różnorodnych warsztatów – najmłodsi poznawali tajniki tkania gobelinów, szydełkowania czy bibułkarstwa. Sporą atrakcją był starodawny folusz, czyli tradycyjny warsztat do wyrobu sukna napędzany kołem wodnym.

Wieczorami odbywały się koncerty. W ofercie Targów znalazł się także piknik, promujący zdrowy tryb życia.

Elementem Europejskich Targów Produktów Regionalnych był Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich. Podczas tego festiwalu można było zobaczyć jak powstaje oscypek i jakie znajduje zastosowania w kuchni. Odbył się również konkurs na najlepszy owczy ser.

PAP/RIRM

drukuj