fot. wsksim.edu.pl

Wykład Richarda Lui w WSKSiM pt. „Wyzwania dla Mediów w XXI w. i stan wolności mediów”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbył się dziś wykład Richarda Lui – amerykańskiego dziennikarza i prezentera wiadomości pracującego m. in. w stacji NBC News. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Dane, wiadomości, newsy – napływ coraz większej ilości informacji, jakie każdego dnia zalewają nas z każdej strony to obecnie spore wyzwanie nie tylko dla ich odbiorców, ale i dla samych mediów – mówił dziś podczas wykładu wygłoszonego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej amerykański dziennikarz Richard Lui.

– Myślę, że największym wyzwaniem dla mediów w dzisiejszych czasach jest napływ olbrzymich ilości danych, informacji. Dziennikarstwo zaczyna zajmować się coraz mniejszymi przestrzeniami, polami. I ponieważ zajmujemy się coraz drobniejszymi dziedzinami, musimy nadal wiedzieć – co jest obecnie bardzo trudne – jak opowiadać daną historię, dane zdarzenie, a tak jak wymaga tego praktyka dziennikarska, czyli poprzez fakty i kontekst – powiedział dziennikarz NBC News Richard Lui.

W swojej prelekcji zatytułowanej „Wyzwania dla Mediów w XXI wieku i stan wolności mediów” pracownik stacji NBC News wspomniał także o poruszanym obecnie dość często kontrowersyjnym temacie wolności i niezależności mediów w dzisiejszym świecie.

– Myślę, że tę kwestię należy rozpatrywać w oparciu o miejsce, o społeczność, w której się znajdujesz. Sprawa niezależności mediów powinna być oceniana z lokalnej perspektywy. Uważam, że niezależność mediów w Stanach Zjednoczonych generalnie jest w dobrym stanie. Kiedy patrzymy na odpowiedzialnych dziennikarzy w Stanach, widzimy ich ciężką pracę, to, że wykonują ją jak najlepiej potrafią mimo częstej krytyki, z jaką się spotykają – zaznaczył prezenter wiadomości.

Dziennikarze niestety nie zawsze rozumieją swój zawód, jako rodzaj służby dla społeczeństwa. Często prestiż wynikający z pełnienia tego zawodu jest wykorzystywany w innych celach.  Richard Lui jest specjalistą zajmującym się tematyką mediów. Ma 30-letnie doświadczenie w pracy w stacjach telewizyjnych, technologii i biznesie. Obecnie pracuje jako prezenter telewizyjny w stacji NBC News i MSNBC. Wcześniej pełnił tę samą funkcję w CNN Worldwide.

TV Trwam News/RIRM

drukuj