fot. twitter.com

Wycena strat ludzkich poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej to główny temat posiedzenia zespołu ds. reparacji

Na dzisiejszym posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. reparacji zaprezentowane zostaną nowatorskie metody ekonomicznej wyceny strat ludzkich poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej oraz dane statystyczne dotyczące gospodarki II Rzeczypospolitej w latach 1930-39. 

Referaty wygłoszą specjaliści od kapitału ludzkiego. Prof. Jan Sztaudynger i dr hab. Paweł Baranowski przedstawią główne aspekty ekonomicznej wartości zdrowia i życia ludzkiego w kontekście strat związanych z II wojną światową oraz nowatorskie, bardzo weryfikowalne metody służące do jej wyceny – mówił Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS, szef zespołu.

– Eksperci na podstawie metod ekonomicznych zaprezentują, w jaki sposób można dokonać ekonomicznej wyceny wartości życia ludzkiego. Jest to zadanie trudne i od strony moralnej można mieć wątpliwości, czy to jest właściwa droga. Oczywiście, kiedy przygotowujemy raport o stratach wojennych, musimy mieć pewną wiedzę i świadomość, że zamordowanie wielu milionów ludzi, a także psychiczne wyniszczenie kolejnych milionów, miało wpływ na funkcjonowanie państwa. Ludzie nie mogli pracować i zarabiać, wpłynęło to na gospodarkę i PKB – wskazał Arkadiusz Mularczyk. 

Przedstawione metody ekonomicznej wyceny życia ludzkiego zostaną zastosowane w raporcie o stratach wojennych poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej, który przygotowuje parlamentarny zespół. Publikacja tego dokumentu ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Na dzisiejszym posiedzeniu zespołu zostaną przedstawione także dane statystyczne dot. gospodarki II Rzeczypospolitej w latach 1930-39. Według posła Arkadiusza Mularczyka, zestawienie ich z szacunkami prof. Jana Sztaudyngera i dr Pawła Baranowskiego pozwoli ocenić stratę potencjału ekonomicznego, którą poniosła Polska w wyniku wojny i jej wpływ na PKB już po roku 1945.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl