fot. flickr.com

Wybory parlamentarne w Czarnogórze

W Czarnogórze zakończyły się wybory parlamentarne. Wygrała je Demokratyczna Partia Socjalistów. Plebiscyt odbywał się w cieniu zagrożenia terrorystycznego. W sprawie zatrzymano 20 Serbów podejrzanych o planowanie zamachu.

Po raz kolejny została wybrana partia, która rządzi krajem od 26 lat. Ugrupowanie premiera Milo Djukanovica, uzyskało 41 proc. To wystarczająco, żeby wygrać wybory, jednak – jak podaje agencja Associated Press – zbyt mało, żeby stworzyć rząd. Frekwencja wyborów została wyliczona na ponad 73 proc. Jest to ok. 530  tys. obywateli.

Wybory odbyły się w obliczu planowanych przez Serbów ataków na parlament i czarnogórskich parlamentarzystów. Złapano 20 domniemanych zamachowców. Na ich czele mieli stanąć dawny szef serbskiej policji oraz szef jej oddziałów.

– Czy chcemy stabilnej i europejskiej Czarnogóry, która jest przyjacielem i partnerem dla rozwiniętych krajów europejskich i światowych? Czy kraju zacofanego, nietolerowanego, w którym jest dużo przemocy i beznadziei? Chcemy być częścią rozwiniętych państw w społeczeństwie europejskim – czy kolonią Rosji na Bałkanach? – wskazał Djukanovic.

Drugie miejsce w głosowaniu zajął rywal zwycięzców, Front Demokratyczny. Politycy ugrupowania są negatywnie nastawieni na dążenie do integracji kraju z Unią Europejską.

TV Trwam News/RIRM

drukuj