fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wszystkie placówki oświatowej w Polsce są od dzisiaj zamknięte aż do 25 marca

Od dziś do 25 marca wszystkie placówki oświatowe w kraju są zamknięte. To efekt restrykcji wprowadzonych przez rząd w ramach walki z koronawirusem. Piątek był ostatnim dniem, w którym przedszkola i szkoły podstawowe miały obowiązek zapewnienia opieki nad dziećmi.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w całym kraju zostały zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w placówkach oświatowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Aby zapewnić opiekę najmłodszym dzieciom, przewidziano jednak okres przejściowy – przez dwa pierwsze dni, 12 i 13 marca rodzice dostali możliwość pozostawienia przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli.

W związku z zamknięciem placówek opiekuńczych i oświatowych rodzicom dzieci w wieku do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy – tak zakłada rządowa specustawa.

– Praktycznie cała ta epidemia koronawirusa jest dla nas sytuacją do tej pory niespotykaną. To jest całkowicie nowa sytuacja, gdzie rząd musi zmierzyć się z tym, w jaki sposób ograniczyć możliwość zakażenia. Poza tym wiemy, że dzieci bardzo rzadko same chorują, natomiast mogą być transmiterami tego koronawirusa. Rozwiązanie rządu jest takim rozwiązaniem, że daje możliwość opieki rodziców, także rodzic może zaopiekować się dzieckiem i jednocześnie wtedy ci dziadkowie są zwolnieni z konieczności nadzoru nad dziećmi – powiedziała senator Bogusława Orzechowska z senackiej komisji rodziny.

W tym tygodniu rząd ma się zająć nowelą specustawy.

– Zapis związany z objęciem zasiłkami rodziców dzieci powyżej 8. roku życia znajdzie się w noweli specustawy, nad którą intensywnie pracujemy – poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Posiedzenie rządu jest planowane na jutro.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl