fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Współpraca gospodarcza Polski i Grecji

Polska zacieśnia współpracę gospodarczą z Grecją. Okazją do dyskusji o możliwościach obu państw w zakresie innowacji i zielonych technologii było specjalne forum greckich i polskich przedsiębiorców zainaugurowane przez prezydenta Andrzeja Dudę w Atenach.

Wymiana handlowa między Polską a Grecją wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat o ok. 60 proc. To właśnie gospodarka była motywem przewodnikiem trzeciego, ostatniego dnia wizyty polskiego prezydenta w Atenach.

W minionym roku obroty między dwoma krajami osiągnęły rekordową wartość – blisko 1 mld 300 mln dolarów.

– Wkrótce jesteśmy w stanie te wzajemne obroty podnieść do przynajmniej 2 mld dolarów – mówił Andrzej Duda podczas polsko-greckiego Forum Innowacji i Zielonych Technologii.

Forum poprzedziła prezentacja elektrycznego autobusu firmy Solaris.

– To są rzeczywiście nowoczesne, innowacyjne technologie, z których my, Polacy, jesteśmy bardzo dumni, i którymi chcielibyśmy się podzielić z naszymi kooperantami na całym świecie – zaznaczył szef państwa polskiego.

Na całym świecie, czyli także z Grecją. Współpracę ma ułatwić Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

– Polska Agencja Inwestycji i Handlu założy niedługo w Grecji swoje biuro handlowe. Jego zadaniem będzie obsługa polskich i greckich firm, które chcą inwestować w Grecji bądź inwestować w Polsce – akcentował Tomasz Pisula z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

To jednak nie koniec, bo Polska ma do zaoferowania zdecydowanie więcej, o czym przekonywał dziś Tomasz Pisula.

– Mogę np. dodać, że jesteśmy jednym z głównych na świecie producentów i eksporterów jachtów i luksusowych łodzi. Jak rozumiem, jest to coś, co stronę grecką mogłoby bardzo interesować – podkreślił ekspert.

Mogłoby, ale nie tylko to.

– Z olbrzymią radością uczestniczymy w dzisiejszym forum, które potwierdza chęć naszej współpracy w wielu dziedzinach, dotyczy to m.in. technologii satelitarnych – mówił Dimitris Papadimitriou, grecki minister gospodarki i rozwoju.

Sukces wzajemnej współpracy gwarantują innowacje.

– Chcemy także, żeby ten zielony, innowacyjny przemysł, rozwijał także i nasze kraje gospodarczo – zaznaczył Prezydent RP.

Nasze kraje, które za dwa lata będą obchodzić stulecie relacji dwustronnych.

Wizyta polskiego prezydenta w Grecji może być impulsem dla ożywienia relacji dwustronnych obu państw. Choć te dziś koncentrują się wokół przyszłości Unii Europejskiej i gospodarki, niewykluczone, że w kolejnych miesiącach obejmą także roszczenia reparacyjne.

Szymon Kozupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj