WSKSiM w Toruniu zainaugurowała osiemnasty rok swojej działalności

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zainaugurowano rok akademicki. To już osiemnasty raz, gdy w murach uczelni wybrzmiał uroczysty „Gaudeamus igitur”.

Na początku uroczystości studenci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z uczelnią wyższą złożyli uroczyste ślubowanie. Indeksy studentom pierwszego roku wręczyli rektor założyciel o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR oraz rektor uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

– Dzisiaj rozpoczynamy już po raz osiemnasty. Dokładnie w sobotę 20 października, osiemnaście lat temu, odbyła się pierwsza inauguracja w św. Jana Kantego – mówił witając przybyłych gości rektor założyciel WSKSiM w Toruniu o dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Aby móc rozpocząć nowy rok akademicki, należy podsumować ten miniony. Sprawozdanie z działalności za rok akademicki 2017/2018 przedstawił rektor uczelni o dr Zdzisław Klafka CSsR, który także powitał całą społeczność akademicką.

– Życzę z całego serca odwagi i radości w podejmowaniu trudu, w zgłębianiu Bożej mądrości – akcentował rektor WSKSiM.

Podjęty trud, jak wskazywał ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, to często droga ku lepszej przyszłości, ku lepszej Polsce budowanej na prawdzie.

– Studenci to te kamienie przydrożne, często z wiejskich dróg, które zostają tu wyszlifowane na kamienie szlachetne i stają się swoistymi brylantami – podkreślał metropolita Gdański.

Te brylanty są dostrzegane – dodawał europoseł prof. Mirosław Piotrowski.

Wielu studentów WSKSiM nie tylko przebywa na praktykach, ale są też zatrudnieni w Brukseli, w Strasburgu. W moim biurze pracują dwie osoby -dziennikarze z tej uczelni. Jestem osobiście niezwykle zadowolony – mówił europoseł.

Dziś mimo wszystko trzeba słuchać młodych ludzi – wskazywał z klei prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. dr Janusz Sok CSsR.

– Matka Teresa na jednym ze swoich domów dziecka w Kalkucie umieściła napis tekstu, który zaczynał się od słów: „mimo wszystko…” przypisuje się jej te słowa, bo są niezwykłe, a napisał je młody człowiek – akcentował o. dr Janusz Sok CSsR.

To właśnie ten młodych człowiek, jak dodał o dr. Janusz Sok, miał wpływ na osobę, która dziś nas inspiruje, na matkę Teresę.

Podjęta przez młodzież nauka ma przynosić nowe i ważne doświadczenia – co podkreślił w swoim liście prezydent Andrzej Duda.

– Z serca życzę, aby rozpoczynający się nowy rok pracy był dobrym i owocnym czasem dla całej Rzeczypospolitej, wspólnoty akademickiej i dla każdego z państwa osobiście – napisał prezydent RP.

Owoce pracy przynosi dobra relacja mistrza z uczniem. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przytoczył w tym kontekście historię profesorów, chirurgów. Jeden z nich pytany o to, kto miałby go operować, bez wahania wskazał na swojego ucznia.

– Wie jak operuje, przekazał mu swoją wiedzę, swoje umiejętności, nauczył go. To jest dbałość o relacje mistrz – uczeń. Wiem, że w tej uczelni są mistrzowie, profesorowie są ci, którzy was chcą uczyć. Budujcie te relacje mistrz – uczeń – apelował Stanisław Karczewski. 

Taka relacja mistrz – uczeń leży u podstaw Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej wskazywał dr Mateusz Kiereś.

– Ta filozofia, która tutaj jest dla każdego kierunku studiów, bo każdy student pierwszego roku przechodzi przez ten kurs filozofii, daje takie szersze perspektywy odwołujące się do kultury klasycznej, do kultury zachodnioeuropejskiej – mówił wykładowca WSKSiM.

Studenci WSKSiM w Toruniu, dzięki swoim mistrzom wiedzą, jak ważne jest m.in. pielęgnowanie pamięci historycznej. To szczególnie istotne w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – co podkreślił w swoim liście odczytanym przez wojewodę kujawsko-pomorskiego premier Mateusz Morawiecki.

– Tegoroczna inauguracja odbywa się w czasie szczególnym w przeddzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie sposób więc nie podkreślić ogromnej roli kulturotwórczej ośrodków akademickich jako środowisk budujących polską tożsamość – zaznaczył premier RP.

Naszą wolność budujemy także poprzez stanowione prawo, które ma być sprawiedliwe dla wszystkich, o czym mówił w wykładzie inauguracyjnym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

– Nie ma wolności bez sprawiedliwości, nie ma bezpieczeństwa, nie ma pomyślności, nie ma rozwoju, nie ma tego wszystkiego bez dobrego prawa – podkreślał Zbigniew Ziobro

Wśród licznie skierowanych do społeczności akademickiej listów swoje pozdrowienia przesłali m.in. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej i prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl