fot. Paweł Pasionek

WSKSiM: dziś rozpocznie się XXI Forum Polonijne 

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej pod hasłem „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży” rozpocznie się dziś XXI Forum Polonijne.

O godz. 18.00 w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem o. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja.

Następnie o. Tadeusz Rydzyk CSsR, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Marian Banaś, dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz prezes Banku Pekao SA Michał Krupiński dokonają otwarcia Forum.

Dzięki takim spotkaniom budowana jest wspólnota narodowa. Zależy nam, by młodzież polonijna miała jak najwięcej kontaktu z Ojczyzną – wskazał Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Dla nas – ale również mam nadzieję, że dla Polonii – są to ważne spotkania. W ten sposób budujemy wspólnotę narodową Polaków mieszkających tu, w Polsce i Polaków mieszkających za granicą. Jest to również ważne symbolicznie w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. We wszystkich naszych spotkaniach, rozmowach, dyskusjach na temat relacji i kontaktów z Polonią, temat młodzieży, wychowania patriotycznego młodzieży, nauki języka polskiego, nauki historii rozmawiamy bardzo często. To jest taka podstawa. Bez budowania takich fundamentów nie będziemy wyrabiali w tej młodzieży poczucia wspólnoty narodowej – powiedział Stanisław Karczewski.

Głównym dniem Forum będzie sobota. Wtedy to zaproszeni prelegenci będą mówić o ważnych sprawach dla Polaków mieszkających za granicą. Spotkanie przedstawicieli środowisk polonijnych potrwa do niedzieli.

Organizatorem wydarzenia jest Marszałek Senatu, WSKSiM, Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II oraz Polskie  Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj