Wrocławski sąd lekarski zajmie się sprawą pomyłki przy zabiegu in vitro

Sąd lekarski we Wrocławiu zajmie się lekarzem obwinionym w sprawie pomyłki podczas in vitro w klinice w Policach – poinformowała Naczelna Izba Lekarska  w Warszawie. To trzeci sąd lekarski, do którego skierowano sprawę. Dwa poprzednie nie podjęły się jej zbadania.

Jeden z sądów powoływał się na możliwość niezachowania bezstronności, a drugi na niewystarczające przygotowanie merytoryczne. Śledztwo wszczęte w sprawie błędu lekarskiego zostało zawieszone do czasu uzyskania opinii biegłych.

W 2014 r. w skutek błędu przy procedurze zapłodnienia tą metodą, pacjentka urodziła nie swoje dziecko. Nasienie męża, zamiast z komórką jajową żony, miało zostać połączone z komórką innej kobiety. Dziecko urodziło się z wadami genetycznymi.

Dr Tadeusz Wasilewski, ginekolog, ekspert w dziedzinie naprotechnologii, podkreśla, że zabieg in vitro powinien być zakazany – jak tłumaczy, nie ze względu na występujące pomyłki, ale z uwagi na to, że w jego wyniku ginie wiele żyć ludzkich.

– Metoda nie daje gwarancji ochrony ludzkiego życia „w 150 proc”. Część zarodków w programie in vitro po prostu zginie i to nie dlatego, że w życiu naturalnym też giną istnienia ludzkie na etapie rozwoju zarodkowego, ale dlatego, że warunki zewnętrzne, w których znajdują się te ludzkie istnienia, nie są w drodze ewolucji tak wykształcone, aby móc zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo człowieka na etapie istnienia zarodkowego. Program in vitro ma dziś być panaceum na brak potomstwa, na bezdzietność. I to jest tragedia. Przestaliśmy szukać chorób, które sprawiają, że nasza płodność cierpi – zwraca uwagę dr Tadeusz Wasilewski.

Program finansowania in vitro z budżetu państwa wprowadził w Polsce rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rząd Beaty Szydło wygasi finansowanie rzeczonego programu. Za pieniądze przeznaczone na in vitro ma wspierać rozwój naprotechnologii.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl