fot. wroclaw.ipn.gov.pl

Wrocław: Odsłonięto tablicę upamiętniającą represjonowanych w stanie wojennym

Tablicę upamiętniającą osoby represjonowane i internowane w stanie wojennym odsłonięto we Wrocławiu na murach Zakładu Karnego nr 1. To pierwszy taki obiekt w stolicy Dolnego Śląska poświęcony więźniom stanu wojennego.

W poniedziałek na murach Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu przy ul. Kleczkowskiej odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej osoby represjonowane i przetrzymywane w okresie stanu wojennego w tym więzieniu, a następnie internowane też w innych obiektach w całej Polsce.

Inicjatorem powstania tablicy było Stowarzyszenie Kobiet Internowanych i Represjonowanych.

„Tablica upamiętnia wszystkich represjonowanych, nie tylko kobiety przetrzymywane w tym więzieniu. Takie upamiętnienie ma dla nas ogromne znaczenie, bo każdy kto trafił tu i był więziony, mocno to przeżywał. Trudno zapomnieć o tamtych przeżyciach. A dotychczas nie było we Wrocławiu takiej tablicy, która przypominałaby o osobach represjonowanych w stanie wojennym” – powiedziała PAP Grażyna Najnigier ze stowarzyszenia.

Dodała, że w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu po 13 grudnia 1981 r. z powodów politycznych było więzionych ponad 500 osób, w tym gronie około 200 kobiet. Byli to przede wszystkim działacze NSZZ „Solidarność” z całego Dolnego Śląska, którzy po kilku lub kilkunastu tygodniach trafiali następnie do miejsc internowania w całej Polsce.

Ceremonia, w której uczestniczyli działacze internowani z całej Polski, odbyła się z asystą Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Wcześniej uroczystą Mszę Świętą w pobliskim kościele pw. św. Bonifacego odprawił metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny.

Tablicę ufundowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Uroczystość odbyła się pod patronatem dr. Jarosława Szarka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i Jana Józefa Kasprzaka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

PAP/RIRM

drukuj