„Wolna Niedziela” na kolejnym szczeblu legislacyjnym

Obywatelski projekt ustawy dotyczący wolnej niedzieli zostanie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie – poinformowała Marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Złożone 31 grudnia u.br. podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zostały pozytywnie zweryfikowane.

Dokument ten ma na celu zmianę ustawy Kodeks pracy. Polegałaby ona na zakazie pracy w placówkach handlowych w każdą niedzielę. Zdaniem członków Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” wprowadzenie proponowanych zmian nie spowoduje wzrostu bezrobocia. Wręcz przeciwnie, może przynieść dodatkowe miejsca pracy w działach związanych z kulturą i wypoczynkiem.

Decyzja o zakazie handlu w niedzielę niosłaby za sobą korzystne skutki społeczne – powiedział Krzysztof Steckiewicz, pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela”:

– Nasz projekt ma trzy aspekty: religijny, społeczny i gospodarczy. Aspekt religijny wynika z Bożego przykazania. Niedziela to przecież dzień święty, który należy święcić. Każdy powinien mieć prawo do świętowania siódmego dnia tygodnia. Drugi z aspektów to aspekt społeczny. Wiadomo kto pracuje w handlu – głównie kobiety, czyli matki i żony. Kobiety, które też chciałyby ten dzień spędzić ze swoimi rodzinami, dziećmi. Sprzyjałoby to integracji rodzinnej. Wolny dzień sprzyja rodzinnym kontaktom. Trzeci aspekt gospodarczy związany jest z bardzo niekorzystnym trendem na rynku. Widzimy jak zachodnie koncerny zagarniają rynek, nie pozostawią wolnego miejsca dla polskiego drobnego handlu. Prawda jest taka: ciężko nam polskim handlowcom bez wsparcia strony rządzącej wygrać z obcym kapitałem – wyjaśnił Krzysztof Steckiewicz.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, pierwsze czytanie musi nastąpić w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Aby mówić o pełnym sukcesie ustawy, zebranych musi zostać 231 głosów – dodał Krzysztof Steckiewicz.

– Czas, który pozostał do pierwszego czytania poświęcimy na spotkania z posłami zarówno strony prawej, jak i lewej. Na tę chwilę pewne jest, że za naszym projektem zagłosują posłowie Solidarnej Polski, a także posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Na pewno będziemy rozmawiać z panem Leszkiem Milerem z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Sądzimy, że idea społeczna, idea dbania o ludzi pracy powinna być ideą bliską posłom lewicy. Liczymy na zrozumienie. Na pewno zwrócimy się do poszczególnych posłów Platformy Obywatelskiej. Słyszeliśmy już wielokrotnie jak premier mówił, że w czasach kryzysu nie ma szansy na to, aby takowy projekt wolnej niedzieli wszedł w życie. Ale powiedzmy sobie szczerze, ostatnio wielokrotnie pan premier ogłaszał zakończenie kryzysu, więc być może jest to właśnie ten moment – wskazał Krzysztof Steckiewicz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl