fot. flickr.com

Niedoszłe podwyżki dla parlamentarzystów przyczyną sporów politycznych

Platforma Obywatelska wycofała się z poparcia dla podwyżek pensji parlamentarzystów i ministrów. Teraz w partii trwają poszukiwania winnych zamieszania, które jeszcze bardziej pogorszyło wizerunek tej partii.

Podwyżki dla polityków były pierwszym od dawna projektem, który w Sejmie poparły wszystkie największe partie. Na Platformę spadła ogromna krytyka.

„Opozycja, która złej władzy podwyższa wynagrodzenie, i to w czasie kryzysu, nie ma racji bytu” – napisał Donald Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Jeszcze w weekend politycy Koalicji Obywatelskiej, zgodnie z partyjnymi instrukcjami, bronili podwyżek. Ostatecznie w poniedziałek lider partii Borys Budka zrobił krok do tyłu.

– Każdy może popełnić błąd. Ważne jest, by w odpowiednim momencie wsłuchać się w głos obywateli – mówił Borys Budka.

Posłowie Platformy zaczęli sypać głowę popiołem i przepraszać, że chcieli podwyżek. Senatorowie PO zagłosowali za odrzuceniem projektu. Zrobiła to też Lewica.

– Nasze społeczeństwo uważa, że nie możemy podejmować tego typu decyzji w takiej sytuacji – powiedziała Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu.

Zmiana zdania zdziwiła senatorów PiS, którzy przypominali, jakie były wcześniejsze ustalenia.

– Chciałbym zabrać głos i przypomnieć pani marszałek o konwencie seniorów, który odbył się w czwartek. I przypomnieć pani, co pani powiedziała: „Żeby przyjąć ustawę bez dyskusji” – oznajmił Marek Martynowski, senator PiS.

Przez nieobecność kilku posłów opozycji była szansa na przyjęcie ustawy. Jednak w głosowaniu nie wzięło udziału trzech senatorów PiS. Po przegranym głosowaniu Zjednoczona Prawica rezygnuje.

– Podwyżek nie będzie – skwitował Michał Dworczyk.

Przyjęcie ustawy było efektem ustaleń większości sejmowej z opozycją – przypomniał marszałek Ryszard Terlecki.

– To opozycja chciała, żebyśmy to zrobili teraz – mówił Ryszard Terlecki.

Głównym inicjatorem zmian było PSL. Już w Sejmie od głosu wstrzymał się Grzegorz Schetyna. Były lider PO skrytykował swojego następcę Borysa Budkę za porozumienie z PiS. Politycy związani z Grzegorzem Schetyną domagają się teraz rozliczeń.

– Borys Budka powinien zrezygnować z przewodniczenia klubu. Według mnie do dymisji powinno podać się całe kolegium – oznajmił senator Tomasz Zimoch.

W Warszawie w trybie pilnym zebrał się zarząd partii. Kolejne posiedzenie zaplanowano na wrzesień. Wtedy dojdzie do zmian – poinformował Sławomir Neumann.

– Bez tego mamy wszyscy świadomość, że nie pojedziemy dalej. Dzisiaj są ogromne emocje w klubie, w partii, w PO, są wielkie emocje wśród naszych wyborców – podsumował Sławomir Neumann.

W sondażach przeprowadzonych po wyborach prezydenckich Platforma Obywatelska cały czas traci poparcie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl