fot. PAP/Tomasz Gzell

Wojsko Polskie rozpoczęło budowę mostu pontonowego na Wiśle. W czwartek ma być gotowy do użytku

W czwartek ma być gotowy do użytku most pontonowy, który pozwoli na podtrzymanie alternatywnego rurociągu odprowadzającego ścieki z oczyszczalni „Czajka”. O awarii oczyszczalni władze Warszawy poinformowały w sobotę 29 sierpnia.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1303258360939151360

Budowa mostu przez Wojsko Polskie ruszyła dzisiaj. Do jego utrzymania potrzebnych będzie 50 żołnierzy, a postawienie całości to zadanie 200 żołnierzy. W budowę zaangażowanych będzie 130 egzemplarzy sprzętu wojskowego. Most będzie miał długość 245 metrów. Będzie się składał z 6 części, które będą zakotwiczone i połączone. Za budowę są odpowiedzialni żołnierze z 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia oraz 2. Pułku Saperów z Kazunia. O stanie budowy mostu poinformował dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Wojsko Polskiej jest zawsze gotowe, żeby nieść pomoc, kiedy jest taka potrzeba. Tak jak rok temu, tak i teraz Wojsko Polskie ułoży most pontonowy, po którym zostanie przełożona rura, którą to właśnie będą toczone nieczystości do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Niewątpliwie mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną, bo zrzut nieczystości do Wisły jest realnym zagrożeniem, jeżeli chodzi o względy ekologiczne – powiedział Mariusz Błaszczak.

Kosztami budowy i utrzymania mostu obciążony zostanie stołeczny ratusz. Jak wskazał resort obrony, wojsko nie pobiera kosztów w sytuacji katastrofy, która jest nagła. W tym wypadku – według Mariusza Błaszczaka – doszło do zaniedbań władz miasta, które nie wyciągnęły wniosków z ubiegłorocznej awarii.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1303227653223256064

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj