Wojewódzkie spotkania dot. odnawialnych źródeł energii

„Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii. Oferta finansowa i wsparcie doradcze” – to cykl spotkań, które odbywają się w każdym z województw. Specjaliści przedstawiają źródła i sposoby finansowania projektów w obszarze efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii, w tym m.in. efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu, oświetlenia publicznego, a także transportu niskoemisyjnego w miastach i gminach.

W ramach pozyskanych ponad 120 mln zł w całym kraju prowadzony jest projekt doradztwa energetycznego. To oznacza, że w każdym województwie można skorzystać z usług doradców energetycznych, którzy mają pomóc m.in. w pozyskaniu środków na przedsięwzięcia proekologiczne.

Z pomocy doradcy może skorzystać każdy, więc nie tylko samorządy, ale także osoby fizyczne, przedsiębiorcy czy spółdzielnie mieszkaniowe. Jest to wsparcie bezpłatne – powiedział dr Jarosław Stańczyk z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

– Każdemu jesteśmy w stanie doradzić. Tworzymy w tej chwili grupę ok. 80 doradców, którzy są wyspecjalizowani i wykształceni. Ciągle podnosimy własne kompetencje, także staramy się, żeby nasze usługi i ich standard się podnosił jeszcze bardziej. (…) Jesteśmy w stanie szybko dotrzeć do potencjalnych odbiorców z informacją o ogłoszonym konkursie czy prowadzonym naborze – wskazał dr Stańczyk.

Dużą rolę i odpowiedzialność za to jak ukształtowany jest program ponoszą marszałkowie województwa – zaznaczył Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W każdym województwie regionalny program operacyjny jest inny, osobno negocjowany bezpośrednio z Komisją Europejską i w Brukseli podpisywany przez marszałka województwa z Komisją. Także władza centralna nie ma na to żadnego wpływu – powiedział Artur Michalski.

W pozyskiwaniu kredytu na inwestycje proekologiczne pomaga Bank Ochrony Środowiska – podkreśliła Anna Milewska, wiceprezes Banku.

– Bank Ochrony Środowiska jest tuż obok, żeby wesprzeć wszystkich beneficjentów, bez względu na formę prawną, jednostki samorządu terytorialnego i wszystkich przedsiębiorców, aby każdy mógł skorzystać z tych środków. Jesteśmy tuż obok, żeby udzielić kredytu na tzw. udział własny wszystkim tym, którzy są zakwalifikowani do pomocy ze środków europejskich i krajowych, ale jesteśmy również obok tych wszystkich przedsiębiorców, którzy dopiero co aplikują o te fundusze – wskazała wiceprezes Banku Ochrony Środowiska Anna Milewska.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj