fot. TT Ministerstwo Sprawiedliwości

„Wojenna odyseja Antka Srebrnego – Bitwa o Monte Cassino”. Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało wystawę plenerową dla najmłodszych

79 lat temu, w maju 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa przełamali zacięty niemiecki opór. Zdobyli klasztor na Monte Cassino, otwierając sprzymierzonym wojskom drogę na Rzym. Aby upamiętnić rocznicę tego zwycięstwa, Ministerstwo Sprawiedliwości prezentuje wystawę plenerową przy Al. Ujazdowskich 11.

Ekspozycja oparta jest na jednym z zeszytów komiksu z serii „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”. Antek Srebrny to postać stworzona, aby w atrakcyjny sposób przybliżać kilku i kilkunastoletnim Polakom skomplikowane losy naszych rodaków w czasie II wojny światowej.

Zanim Antek, sympatyczny harcerz z Grodna, dotarł pod Monte Cassino, we wrześniu 1939 r. wziął udział w obronie rodzinnego miasta przed Armią Czerwoną. Trafił do sowieckiego obozu pracy w Kazachstanie, skąd udało mu się przedostać do Syrii, do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Ta walczyła w obronie oblężonej przez Niemców twierdzy Tobruk.

Antek wraz z przyjaciółmi otrzymują od samego generała Andersa zadanie wytropienia szpiega w polskim obozie. Do Samodzielnego Oddziału do Zadań Specjalnych „As”, w skład którego wchodzi trójka chłopców oraz legendarny niedźwiedź Wojtek, dołącza Janka, koleżanka Antka ze szkoły. Rezolutni nastolatkowie podejmują wyzwanie, przyczyniając się do sukcesu wojsk polskich.

Autorem scenariusza wydawanego przez IPN komiksu jest Tomasz Robaczewski, rysunki przygotował Hubert Ronek. Twórcy nie dokonują drobiazgowej rekonstrukcji faktów, ani nie starają się oddać brutalności walk. Jednak zabawne przygody Antka rozgrywają się na tle najprawdziwszej, dramatycznej Historii (przez duże „H”).

Ilustrowana opowieść budzi u najmłodszych zainteresowanie dziejami Polaków.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl