fot. PAP/Leszek Szymański

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego

Minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, powiedział, że w ciągu najbliższych trzech lat w Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego. Szef resortu mówił dziś o tym w Warszawie na konferencji dotyczącej utworzenia Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. W wydarzeniu uczestniczył również prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Minister edukacji ogłosił, że do porozumienia zawartego kilka miesięcy temu między resortem edukacji a Orlenem dołączyła Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Prof. Przemysław Czarnek poinformował także, że niebawem zostanie podpisana umowa na budowę symulatora reaktora jądrowego.

– Sieć Badawcza Łukasiewicz wraz z Orlenem i Synthos Green Energy podpisze umowę, której przedmiotem będzie pierwszy w Europie symulator  reaktora jądrowego na potrzeby kształcenia energetyków jądrowych, inżynierów jądrowych, nie tylko z Polski, ale również z pozostałych państw Europy. To będzie jedyny symulator reaktora jądrowego – powiedział minister edukacji i nauki.  

Prezes PKN Orlen podkreślił z kolei, że do przeprowadzenia transformacji energetycznej konieczne jest połączenie świata biznesu i nauki. Mówił o konieczności inwestowania w kapitał ludzki.

– Jeżeli mamy w planie niebawem rozpocząć budować pierwszy reaktor, to musimy bardzo dużo zmienić. Przede wszystkim zmiany potrzebne są w legislacji. Musimy również kształcić naszą wspaniałą młodzież. Nasza młodzież musi się rozwijać w nowym duchu transformacji – zaznaczył Daniel Obajtek.

Na konferencji poinformowano też, że do porozumienia dołączyły trzy kolejne uczelnie, które będą kształcić studentów na kierunkach związanych z energetyką jądrową.

RIRM/TV Trwam News

drukuj