fot. PAP/Marcin Bielecki

Min. P. Czarnek wziął udział w uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Berlinie

Prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, wziął udział w uroczystościach z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Ambasadzie RP w Berlinie. Składający wizytę w niemieckiej stolicy minister odbył wcześniej rozmowy dotyczące finansowania nauki języka polskiego, jako ojczystego w ramach niemieckiego budżetu federalnego. Zaznaczył, że prace idą w dobrym kierunku.

Uroczystość w ambasadzie odbyła się z udziałem dyrektorów szkół polskich, nauczycieli i zaproszonych dyrektorów innych placówek oświatowych. Minister podziękował wszystkim „nauczycielom języka polskiego, polskości, kultury polskiej, historii polskiej w Republice Federalnej Niemiec, a także na całym świecie i w Polsce” za trud, który podejmują każdego dnia, by wychować młode polskie pokolenia.

– To właśnie państwu zawdzięczamy, że mamy bardzo dobre perspektywy na przyszłość, bo edukacja młodszych pokoleń wprost przekłada się na pomyślną przyszłość Polski – mówił do nauczycieli.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1580940061960376320

„W Polsce w tym trudnym czasie zwiększamy subwencję oświatową o 11 miliardów złotych. To jest skok, zwiększenie subwencji o kwotę, która nigdy nie miała miejsca w historii Polski. (…) To przełoży się również na wzrost wynagrodzeń” – podkreślił minister.

– Pierwsze w historii Polski państwowe, polskie przedszkole, oddział dziecięcy przy szkole w Berlinie, ale to nie będzie jedyne przedszkole tego rodzaju i niejedyny oddział dziecięcy przy szkole polskiej, bo otwieramy nowe szkoły w Hanowerze, Essen, Bremie i w Lipsku i przy nich również będą oddziały dziecięce, czyli przedszkola, które będą funkcjonowały ze środków pochodzących z budżetu państwa polskiego. Powtarzam: nigdy państwo polskie nie finansowało przedszkoli poza granicami kraju. Dzieci polskie chcą uczyć się języka polskiego od najmłodszych lat, a my będziemy dokładać wszelkich starań, żeby tę naukę upowszechniać wśród Polaków i Polonii za granicą i dać możliwość polskim dzieciom mówienia w języku ojczystym. Bo to później daje również szansę i na powroty do kraju i na ścisłą współpracę z ojczyznąwskazał prof. Przemysław Czarnek.

„Jesteśmy już po etapie prac sejmowych. W ubiegłym tygodniu uchwaliliśmy ustawę o rozwoju języka polskiego. Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego będzie dysponował wielkimi środkami – 92 milionami złotych – z przeznaczeniem na rozwój stowarzyszeń polonijnych, szkół polonijnych” – uzupełnił.

Prof. Przemysław Czarnek podczas wystąpienia w Ambasadzie w RP w Berlinie poinformował także, że odbył w piątek bardzo ważne i pozytywne rozmowy ze stroną niemiecką, dotyczące finansowania nauki języka polskiego, jako ojczystego w ramach budżetu federalnego.

„Wiem z rozmów z panem ministrem Zbigniewem Rauem, że kwestia nauczania języka polskiego jako ojczystego dla Polaków w Niemczech – do tej pory nie było finansowane z budżetu federalnego w najmniejszym stopniu, a do tego finansowania Niemcy są zobowiązane na mocy traktatu z 1991 roku – była podniesiona przez panią minister spraw zagranicznych Niemiec (Annalenę Baerbock), która zapewniła, że zaniedbania naprawią. Z kolei dziś usłyszałem dokładnie to samo z ust pana posła Nietana, który dba o te kwestie i lobbuje w Bundestagu, żeby rzeczywiście fundusz obiecany jeszcze w traktacie stworzył i żeby on pokrywał się z tym, co przeznaczamy i przeznaczyliśmy do tej pory na naukę języka niemieckiego, jako ojczystego w Polsce dla mniejszości niemieckiej. Zagwarantowałem dokładnie to samo, co z mównicy sejmowej i co gwarantujemy od roku, że jeśli Niemcy wykonają swoje zobowiązania traktatowe, to wrócimy do poziomu finansowania nauki języka niemieckiego, jako ojczystego dla mniejszości niemieckiej. Chcemy wzajemności w relacjach i mam nadzieję, a optymizm wywodzę z dzisiejszych dwóch spotkań z panem posłem Nietanem i z panią minister nauki RFN, że jednak strona niemiecka zaczyna myśleć o tym, że wzajemność po prostu jest potrzebna. Tu nawet nie chodzi o wielkie pieniądze, z punktu widzenia RFN na pewno nie są wielkie – chodzi o wzajemność w relacjach. Tego się domagamy – odpowiedział zapytany o podstawy optymizmu w tej kwestii minister edukacji i nauki.

Podczas uroczystości w Ambasadzie minister wręczył medale Komisji Edukacji Narodowej dyrektorom szkół polskich, wyróżnionym nauczycielom i dyrektorom innych placówek oświatowych.

PAP/TV Trwam News

drukuj