fot. PAP/Marcin Obara

Jest wniosek prokuratury o areszt dla byłego senatora PO

Prokuratura wnioskuje do sądu o tymczasowy areszt dla podejrzanego o korupcję byłego senatora Platformy Obywatelskiej Józefa Piniora. Polityk usłyszał dwa zarzuty. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Wnioskiem objęty został także asystent polityka i jeszcze jedna osoba – poinformował naczelnik wydziału zamiejscowego PK w Poznaniu Piotr Baczyński.

Prokurator tłumaczył, że zastosowanie aresztu jest związane z obawą matactwa.

– Uzasadnieniem wniosku, jeżeli chodzi o przesłanki szczególne wobec całej trójki, była obawa matactwa procesowego. Obawa ta związana jest z koniecznością przeprowadzenia czynności procesowych o charakterze osobowym, a także gromadzenia dokumentów i ich analiz oraz badań. Wniosek został skierowany do Sądu Rejonowego Poznań – Nowe Miasto. Rozpoznanie wniosku zostanie przeprowadzone po godz. 13.00 – powiedział Piotr Baczyński.

Były senator wraz z 10 innymi osobami został zatrzymany przez CBA we wtorek rano.

Jest podejrzany o przyjęcie 40 tys. zł za załatwienie w instytucjach państwowych korzystnego rozstrzygnięcia spraw biznesmena inwestującego na Dolnym Śląsku.

Śledczy zarzucają mu także przyjęcie 6 tys. zł za podjęcie się załatwienia koncesji na wydobywanie kopalin oraz powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych. Pinior nie przyznał się do zarzutów. Odmówił składania wyjaśnień.


RIRM

drukuj