fot. PAP/EPA

PO za wyrzuceniem Fideszu z EPL

Platforma Obywatelska opowiedziała się za wykluczeniem węgierskiego Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej. Zarząd tej partii uznał, że Węgry wprowadzając stan wyjątkowy wykorzystują pandemię koronawirusa do łamania zasad demokratycznych.

Węgierska ustawa przewiduje, że tamtejszy rząd będzie kierował krajem dekretami, bez zatwierdzania ich przez parlament. Pod listem ws. wykluczenia Fideszu podpisało się 14 liderów partyjnych europejskiej centroprawicy, w tym szef PO Borys Budka. Pismo wystosowano do szefa EPL Donalda Tuska.

Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska uważa, że Platforma w tym przypadku stosuje podwójne standardy wobec Polski i Węgier.

– To działanie PO wskazuje na jej schizofrenię. Z jednej strony domaga się, by w Polsce wprowadzić stan zagrożenia, z drugiej piętnuje partię Fidesz za to, że jej przywódca Viktor Orban wprowadził taki właśnie stan na Węgrzech. Z całą pewnością zauważaliśmy od dłuższego czasu, że podejmowane są próby wykluczenia partii Fidesz z EPL. Dzieje się tak dlatego, że partia Fidesz jest partią prawicową, a EPL jest partią chadecką już w bardzo niewielkim stopniu – mówi.

Sprawa wykluczenia Fideszu ma być omawiana na dzisiejszym posiedzeniu szefów delegacji ugrupowań Europejskiej Partii Ludowej w PE. Ostateczną decyzję w tej sprawie może podjąć tylko zgromadzenie polityczne EPL, które ze względu na pandemię się nie odbędzie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl