fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Wniosek o „500 plus” z wyrównaniem za październik – tylko do jutra

Osoby, które do jutra złożą wnioski o środki z Programu Rodzina 500 plus mogą liczyć na wypłatę świadczenia z wyrównaniem za październik. Po tym terminie będzie ono liczone od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania.

Program Rodzina 500 plus przewiduje wypłatę nieopodatkowanego świadczenia w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko do 18. roku życia. Kryterium dochodowe obowiązujące przy pierwszym dziecku wynosi 800 lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Poseł Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że program 500 plus dał wielu rodzinom możliwość godnego życia i wyrwał je z biedy i ubóstwa.

Ten program przyczynił się do likwidacji wielkiej hańby, która kładła się cieniem na całą III RP, czyli problemu dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie. To zostało dziś w Polsce zlikwidowane. Wiele polskich rodzin miało szanse skorzystać z podstawowych rzeczy, tj. zakup wyprawek szkolnych, pierwszy od wielu lat wyjazd na wakacje. Ten program przywrócił godność wielu polskim rodzinom. Myślę, że samo to stwierdzenie powoduje, iż ten program był wielkim sukcesem rządów premier Beaty Szydło i Prawa i Sprawiedliwości – mówi Jacek Sasin.

Resort rodziny poinformował, że do ub. czwartku zostało złożonych 2,5 mln wniosków, w tym 26 proc. drogą elektroniczną. W sierpniu złożono ich 2 mln 100 tys.

Wniosek o świadczenie 500 plus należy składać każdego roku. Prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego.

Nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 500 plus rozpoczął się 1 października, ale wnioski można było składać od początku sierpnia.

RIRM

drukuj