Włoskie media: trzeci zamachowiec z Londynu był synem Marokańczyka i Włoszki

Jeden z trzech zamachowców z Londynu, którego danych policja nie ujawniła, jest – zdaniem włoskich mediów – synem Marokańczyka i Włoszki. Mężczyzna miał zostać zatrzymany w ubiegłym roku w Bolonii, gdzie mieszka jego matka.

Wczoraj służby ujawniły personalia 2 z 3 zamachowców. Są to 27-letni Khuram Shazad Butt i Rachid Redouane.

Późnym wieczorem londyńska policja podała też, że wszystkie 12 osób zatrzymanych w związku zamachem zostało zwolnionych z aresztu bez postawionych zarzutów.

Dr Wojciech Wosek wskazuje, że ostatnie fale zamachów to efekt trwającej wojny z terroryzmem. Ekspert ds. kryminalistyki i zwalczania terroryzmu dodaje też, że liczba tzw. samotnych wilków w Europie rośnie, a ich wykrycie jest trudne.

Przywódcy Al-Kaidy i tzw. Państwa Islamskiego zwrócili się do swoich zwolenników, żeby walczyli wszelkimi dostępnymi metodami. Im prostsze metody, tym trudniejsze do wykrycia, ale też i są to metody bardziej prymitywne. Stąd właśnie wykorzystanie samochodów osobowych, maczet czy noży. Musimy sobie jasno powiedzieć, że zagrożenie, które istniało, nadal istnieje i wszystko wskazuje na to, że będzie istnieć, gdyż tutaj nie ma tak naprawdę jasnego rozwiązania. Nie oszukujmy się, każde sukcesy z tzw. Państwem Islamskim na ich własnym terenie mogą skutkować przeniesieniem tego teatru działań na inne rejony – mówi dr Wojciech Wosek.

Do zamachu w Londynie doszło w sobotę wieczorem. Zginęło w nim 7 osób, a ok. 50 zostało rannych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Zamachowcy najpierw wjechali samochodem w ludzi przebywających na moście London Bridge, po czym wysiedli z pojazdu i w pobliżu targu Borough Market atakowali przechodniów nożami.

RIRM

drukuj