fot. flickr.com

Włochy: Rządowe „nie” dla poświęcenia autostrady

Włoski premier Matteo Renzi stanowczo zabronił poświęcenia nowej autostrady – powiedział mediom ks. bp Gualtiero Sigismondi. Ordynariusz diecezji Foligno wziął 28 lipca udział w świeckiej ceremonii jej otwarcia i – jak wskazał – po cichu odmówił przygotowaną na ten dzień modlitwę.

O zmianie charakteru ceremonii ksiądz biskup został poinformowany 24 godz. przed planowaną inauguracją. Ordynariusz diecezji Foligno powiedział, że przez wiele lat wielokrotnie odprawiał na budowie Mszę św. dla robotników.

Ks. bp Gualtiero Sigismondi chciał też, by drogę nazwano „Loretańską Strzałą” na pamiątkę szlaku, którym pielgrzymi przez wieki zdążali do sanktuarium Matki Bożej w Loreto.

Autostradę otwarto po ośmiu latach budowy. W inauguracji wziął udział zarówno premier Matteo Renzi, jak i minister infrastruktury i transportu Graziano Delrio.

Obaj politycy nazywają siebie „praktykującymi katolikami”. Jednak nie wahali się wykluczyć z ceremonii elementów religijnych. Nie wiadomo, czy decyzja ta była owocem zewnętrznych nacisków, czy też błędnego rozumienia we Włoszech laickości państwa.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj