fot. flickr.com

MS Turcji: zatrzymano ponad 26 tys. osób po nieudanym puczu

Turecki minister sprawiedliwości Bekir Bozdag poinformował dziś w wywiadzie dla państwowej agencji Anatolia, że po lipcowym nieudanym wojskowym zamachu stanu zatrzymano ponad 26 tys. ludzi, z których formalnie aresztowano 16 tys.

Minister sprawiedliwości podał, że wobec kolejnych 6 tys. zatrzymanych trwają jeszcze postępowania. Zaznaczył, że dalszych 7,6 tys. osób jest objętych śledztwem, lecz nie zostało aresztowanych.

Po próbie zamachu stanu w połowie lipca Ankara rozpoczęła masowe czystki, w ramach których ponad 70 tys. osób zostało zawieszonych w obowiązkach, bądź straciło pracę. Zwolnienia objęły sądownictwo, urzędy państwowe, edukację, media i służbę zdrowia. Większość formalnie aresztowanych to wojskowi.

O zorganizowanie nieudanego przewrotu w Turcji Ankara oskarża Fethullaha Gulena, islamskiego kaznodzieję mieszkającego w USA. Władze Turcji domagają się jego ekstradycji.

Minister Bekir Bozdag w wywiadzie dla Anatolii ostrzegł USA, że jeśli odmówią wydania Fethullaha Gulena, poświęcą swój sojusz z Turcją z powodu „terrorysty”.

Polityk podkreślił, że antyamerykańskie nastroje w Turcji w związku z Gulenem osiągnęły „szczyt”.

– To strona amerykańska powinna zapobiec, aby te nastroje nie przekształciły się w nienawiść – dodał Minister Bekir Bozdag.

Fethullah Gulen, który żyje na dobrowolnym wygnaniu w Pensylwanii, zaprzeczył, jakoby miał coś wspólnego z nieudanym zamachem stanu w Turcji, w którym śmierć poniosły 273 osoby.

PAP/RIRM

drukuj