Konsultacje Rosji i Turcji ws. Syrii

Przebywający z wizytą w Ankarze szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji gen. Walerij Gierasimow rozmawiał z szefem sztabu generalnego Turcji Hulusi Akarem o sytuacji w Syrii po wejściu w życie rozejmu i możliwej dalszej współpracy. Informację podała agencja Anadolu.

Obaj szefowie sztabów potwierdzili „obopólną chęć rozwijania dialogu i dalszej współpracy wojskowej między ich krajami”.

Agencja państwowa Anadolu nie podała żadnych szczegółów dotyczących czwartkowych konsultacji. Ministerstwo Obrony Rosji zaznaczyło jedynie w swym komunikacie, że obu stronom zależało na zapoznaniu się z oceną przestrzegania rozejmu, który wszedł w życie w poniedziałek.

Porozumienie o przerwaniu działań wojennych między rebeliantami a syryjskimi siłami rządowymi zostało uzgodnione przez szefów dyplomacji USA i Rosji w ubiegłym tygodniu. Rozejm nie obejmuje działań skierowanych przeciwko IS oraz Frontowi al-Nusra.

Agencja Reutera przypomina, że wizyta szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji w Turcji stała się możliwa w związku z ociepleniem stosunków na linii Moskwa-Ankara po lipcowej próbie puczu w Turcji. W ciągu ponad siedmiu miesięcy od listopada 2015 r., gdy doszło do zestrzelenia rosyjskiego myśliwca przez lotnictwo tureckie, stosunki między oboma krajami były bardziej niż chłodne: Rosja wprowadziła cały szereg ograniczeń handlowych i turystycznych, a oba kraje angażowały się w konflikt syryjski dążąc do realizacji często wykluczających się wzajemnie celów.

Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Zginęło w niej ponad 290 tys. ludzi, a ponad połowa ludności została zmuszona do opuszczenia swych domów. Zarówno Rosja, jak i Turcja są bezpośrednio zaangażowane w ten konflikt i próby jego uregulowania.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl