fot. flickr.com

Nowe sankcje wobec Rosji

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przygotowują nowy pakiet sankcji wymierzony w Rosję – informują brytyjskie media. Jeszcze w środę te doniesienia znalazły potwierdzenie w amerykańskim senacie. Sankcje miałyby objąć sektor naftowy, bankowy i wydobywczy.

Konkretne działania wobec Rosji mają być omawiane podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w najbliższy poniedziałek, 18 lutego.  „Financial Times” informuje, że sankcjami zostaną objęte osoby i instytucje zaangażowane w przejęcie trzech ukraińskich okrętów wojennych w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.

– W tej sytuacji, gdy rozpoczęto zerwanie umów międzynarodowych dotyczących przemieszczania broni atomowej, gdy rozmowy te nie są prowadzone, zarówno USA, jak i kraje UE zdecydowały się na krok bardziej radykalny w stosunku do Rosji. Na krok, który jest odejściem od dotychczasowej polityki resetu i przymrużania oka – wskazał socjolog Grzegorz Wiński.

Pod koniec listopada siły rosyjskie przejęły trzy małe okręty ukraińskie, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je Cieśninę Kerczeńską, kontrolowaną przez Rosję. Rosjanie zaaresztowali 24 członków ich załóg. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytorium Rosji i Ukrainy, które mają na nim swobodę żeglugi.

– Cały czas toczy się rywalizacja między kilkoma ośrodkami sił w wymiarze globalnym. Rosja chce po części odbudować sytuację znaną z zimnej wojny. Rosjanie zaakceptowali już sytuację, w której trzecim ośrodkiem potęgi są Chiny, ale zdają sobie sprawę, że rywalizacja z Chinami nie daje im specjalnych nadziei na sukces, w związku z tym usiłują pozycjonować się kosztem Stanów Zjednoczonych i słabego, podzielonego Zachodu – mówił prof. Krzysztof Kubiak, historyk wojskowości.

Od marca 2014 r. Unia Europejska sukcesywnie wprowadza sankcje wobec Rosji. To odpowiedź na bezprawną aneksję Krymu i celową destabilizację Ukrainy. Państwa zachodnie nałożyły szereg sankcji dyplomatycznych, gospodarczych, finansowych i personalnych na Rosję i przedstawicieli jej władz.

TV Trwam News/RIRM

drukuj