fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało przedsiębiorcę z grupy podejrzewanej o wyłudzenie ponad 30 mln zł VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało przedsiębiorcę z woj. kujawsko-pomorskiego, który miał działać w zorganizowanej grupie przestępczej, podejrzewanej o wyłudzenie ponad 30 mln zł podatku VAT – dowiedziała się PAP. To kolejna zatrzymana osoba w tej sprawie.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP zatrzymanie mężczyzny – Remigiusza K. przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury CBA.

„Zatrzymanie to kolejny etap realizacji dotyczącej obrotu stalą wielowątkowej sprawy, w której zarzuty usłyszało już 26 osób” – powiedział Temistokles Brodowski.

Podkreślił, że postępowanie wszczęte zostało na podstawie własnych materiałów CBA. Śledztwo nadzoruje wydział ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie trafi zatrzymany przez CBA biznesmen.

Według śledczych grupa działała na zasadzie karuzeli VAT – fikcyjnych transakcji w wewnątrzwspólnotowym obrocie stalą – m.in. z Czechami, co prowadziło do wyłudzenia zwrotu podatku VAT.

W pozorny obrót stalą zamieszane były także czeskie firmy, a straty polskiego skarbu państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT w wyniku działalności zorganizowanej grupy szacowane są na co najmniej 30 mln zł – przekazał PAP Brodowski.

PAP/RIRM

drukuj