40 miejsc przeszukanych przez 180 funkcjonariuszy CBA, UC-S oraz ITD w związku z mafią paliwową

Ponad 40 miejsc w kraju przeszukało 180 funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Urzędów Celno-Skarbowych i Inspekcji Transportu Drogowego – powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Maciej Załęski i potwierdził wydział komunikacji społecznej CBA.

Wspólna akcja służb dotyczyła śledztwa związanego z mafią paliwową – w poniedziałek przeszukano siedziby kilkunastu firm zajmujących się obrotem biopaliwami i komponentami biopaliw, podejrzewanych o udział w działaniach przestępczych, m.in. wyłudzeniach podatków – podał rzecznik gdańskiej prokuratury.

„Przeszukania obyły się na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, a ich celem było zabezpieczenie dokumentów i różnego rodzaju przedmiotów związanych z obrotem biopaliwami i komponentami do tych paliw” – powiedział rzecznik.

Wyjaśnił, że podjęte w poniedziałek przez CBA, UC-S i ITD działania wynikają ze śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku.

„To wielowątkowe i transgraniczne śledztwo szczecińskiej delegatury CBA, które dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej od listopada 2015 roku do marca 2017 r. w całym kraju” – mówił prok. Maciej Załęski.

Według śledczych z CBA grupa miała dopuścić się nadużyć w podatku VAT, akcyzowym i opłacie paliwowej.

„Działania te miały według naszych wyliczeń narazić Skarb Państwa na straty w łącznej wysokości ponad 70 mln zł” – podał rzecznik.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział PAP, że w ogólnopolskiej akcji brali udział agenci Biura z kilku delegatur.

„W naszym śledztwie, prowadzonym od września 2017 r. doszło do etapu zabezpieczenia dokumentów i przeszukań w podejrzewanych przez nas o przestępstwa firmach. Nie było jeszcze działań dotyczących konkretnych osób” – powiedział Temistokles Brodowski.

Dodał, że oprócz prokuratury i ITD, w działaniach współpracowały trzy urzędy celno-skarbowe: zachodniopomorski, dolnośląski i opolski; działania na tym etapie śledztwa CBA dotyczyły kilkunastu firm.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl