fot. flickr.com

Włochy: marsz w Weronie na zakończenie kongresu rodzin

Dziesiątki tysięcy osób uczestniczyły w niedzielę w Marszu Rodzin we włoskiej Weronie, zorganizowanym na koniec trwającego od piątku XIII Światowego Kongresu Rodzin.

Uczestnicy kolorowego marszu, którzy zjechali się z całych Włoch, nieśli różowe i niebieskie balony oraz transparenty z hasłami „Bóg, rodzina, ojczyzna” czy „Tak dla życia, Nie dla aborcji” – informuje AFP.

Według tej agencji, przed pochodem uczestnicy wysłuchali jeszcze kończącego kongres przesłania organizatorów: „Rodzina, fundamentalny filar społeczeństwa, powinna być w centrum polityki władz”.

Kongres wywołał podziały we włoskiej koalicji tworzącej rząd Giuseppe Contego. Premier polecił wycofanie patronatu rządu nad zjazdem, a minister zdrowia Giulia Grillo nazwała kongres „imprezą skrajnej prawicy”, podkreślając, że niektórzy uczestnicy obrad i prelegenci porównywali na przykład homoseksualizm do satanizmu. Jednak nad imprezą został utrzymany patronat ministra do spraw rodziny i osób niepełnosprawnych Lorenzo Fontany.

Watykański sekretarz stanu ksiądz kardynał Pietro Parolin powiedział niedawno dziennikarzom, że zgadza się z istotą obrad, ale ma zastrzeżenia do ich „trybu”.

Światowy Kongres Rodzin to impreza zainicjowana w 1997 roku przez przewodniczącego powstałej w USA Międzynarodowej Organizacji ds. Rodziny (Iof) Briana Browna. Od roku 2012 kongres co roku gromadzi zwolenników tradycyjnej rodziny.

PAP/RIRM

drukuj