Włochy i Chiny zacieśniają współpracę gospodarczą

Włochy i Chiny podpisały we wtorek 20 porozumień gospodarczych na łączną sumę 8 miliardów euro, co interpretowane jest jako dalsze zacieśnienie współpracy między obu krajami. Jedna z umów dotyczy sprzedaży Chinom 50 śmigłowców za 400 milionów euro.

Serię porozumień podpisano w związku z pierwszą wizytą premiera Chin Li Keqianga w Rzymie, po jego rozmowach z szefem włoskiego rządu Matteo Renzim.

W obecności obu premierów wielki koncern Finmeccanica-Agusta Westland podpisał porozumienie z chińską korporacją na dostawę 50 śmigłowców, przeznaczonych – jak podano – do użytku publicznego. Porozumienie to jest kontynuacją poprzedniego, na mocy którego w ciągu ostatniego roku Włosi sprzedali Chińczykom 70 maszyn.

„Musimy sprowadzić więcej Chin do Włoch i zawieźć więcej Włoch do Chin” – oświadczył Renzi po rozmowach i podpisaniu umów.

Inne porozumienia dotyczą między innymi współpracy z Chińskim Bankiem Rozwoju (China Development Bank) w sprawie realizacji projektów na sumę 3 mld euro, na przykład w dziedzinie infrastruktury.

Media podkreślają, że wizyta ta przypieczętowała nową wielką falę chińskich inwestycji we Włoszech. Obserwatorzy zauważają, że to właśnie ten kraj jest w bieżącym roku pod tym względem na pierwszym miejscu wśród państw europejskich.

Rząd w Rzymie wyraża satysfakcję z dalszego zainteresowania ze strony tamtejszych inwestorów, którzy mają już swoje udziały w koncernach energetycznych i gazowych Eni i Enel, w Fiat Chrysler, czy Telecom Italia. Chiński biznes obecny jest też w sektorze włoskiej mody luksusowej, mając udziały w domach mody Krizia i Ferragamo.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl